| stef07 a întrebat:

Sall.am o intrebare pentru cine stie! asigurarea mea mai este valabila pana pe 15 noiembrie. nu as vrea sa o mai fac pana la primavara pentru ca nu am unde sa plec cu masina iarna, o fac din martie-aprilie! o pot face la primavara iar cu cea expirata?(numele proprietarului)

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o sa circuli cu masina pe drumurile publice pana in primavara atunci nu trebuie s-o faci acum.

| express11 a răspuns:

Da

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea o faci pe numele proprietarului masinii, daca tu esti ala pe numele tau o faci

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, la reinnoirea asigurarii, chiar daca e cu intarziere, poti folosi vechea polita pentru a prelua datele proprietarului. Nu trebuie s-o mentii la zi tot timpul.
Eu iti recomand sa pastrezi oricum actele care expira, cel putin un an, in special rovinieta, la care iti pot veni amenzi din urma, si trebuie sa demonstrezi ca ai platit-o.

| MariusF23 a răspuns:

Daca tu esti proprietar in acte, nu-ti mai trebuie aia expirata.

| stef07 explică:

Stiu asta dar am intrebat daca o pot face iar cu datele din cea veche! este facuta la astra asig pe numele proprietarului, nu pe al meu

| costi1998 a răspuns:

Tine-o pe cea veche, iar cand mergi sa refaci asigurarea o sa iti trebuiasca datele proprietarului din acte de pe vechea asigurare.Dar daca tu esti proprietarul din acte, pune-o intr-un dosar si pastreaza-o amintire, nu se stie cand o sa iti trebuiasca
Bafta!

| Cristian_Marius_1905 a răspuns:

Cu cea expirata nu mai ai ce face, dar nu o arunca, posibil o sa ai nevoie de ea cand vrei sa-ti faci una noua! happy