| Mariusica_Marius_1997 a întrebat:

Sall cata benzina îți rămâne în rezervor când ți se aprinde becul rosu la un Opel tigra 1.4, 16 valve. Funda

4 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Metoda cea mai simpla? In momentul in care acul ti-a ajuns la rosu te uiti in bord si vezi cati km poti parcurge cu acul pe rost, pana se opreste masina, sa ai la tine un bidon/sticla cu benzina,!

| tintareco a răspuns:

O pură teorie şi o regulă a constructorilor ne spune că, în momentul în care acul ajunge pe roşu si după caz în bord se aprinde un martor, mai poţi parcurge încă 100km. Deci în teorie, în rezervor mai ai cam tot atîta combustibil cît este consumul maşinii tale la o sută de kilometri.
Oricum, nu este recomandat să mergi mult cu acul pe roşu, sau martorul aprins, deoarece exista riscul să se infunde filtrul de combustibil deoarece trage toată mizeria adunată în timp pe fundul rezervorului, sau chiar mai grav, să se ardă pompa de combustibil.

Recomandarea mea este ca atunci cand sunteti pe rosu sa gasiti cat mai repede un punct de alimentare, si sa alimentati macar pana la prima linie.

| Mariusica_Marius_1997 explică (pentru tintareco):

Ok, mulțumesc mult pentru sfat

| sorinel98 a răspuns:

Eu stiu ca mai poti face 50 de km