| vboss a întrebat:

am cumparat un passat 1.9 101 cp din 2004 euro 3 si ma inereseaza cat ma costa taxa de mediu este prima inmatriculare

Răspuns Câştigător
| DamianCS a răspuns:

Undeva pe la 1300 de euro.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calcula singur timbrul de mediu, introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF:
https://static.anaf.ro/......_2015.html

| OldSoul a răspuns:

Pe la 1400 de euro daca e cutie manuala peste 3200 daca e automata.
Ce sa-i faci asa e cand esti incepator si nu te gandesti sa te informezi inainte de taxa...

PSbig grinaca ar fi fost din 2001 ai fi platit cu undeva la jumate.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru OldSoul):

Ce treaba are cutia automata sau manuala?
Pe cei de la ANAF ii doare undeva de cutia masinii.
Ii intereseaza Co 2 care este undeva la 143, cm3, vechimea masinii, si norma de poluare care este euro3.

| OldSoul a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da, doar ca, daca e cutie automata co2-ul e mai mare in majoritatea cazurilor precum si in cazul de fata.
Informeazate si vei vedea ca asa ewinking

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru OldSoul):

Am inmatriculat doua masini in ultimele doua luni, dintre care una automata.
Daca emisiile nu sunt trecute in cartea masini se determina la Rar pa baza omologarii de tip.
Diferenta nu poate fi asa mare intre cutie manuala sau automata.
Uite tampenia ta in cazul in care ai uitat-o:
"Peste 1700 de euro daca e cutie manuala peste 3200 daca e automata."
Asa ca nu mai vinde gogosi pe aici.

| OldSoul a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu stiu cine vinde gogosi dar cel mai probabil tu.
Poti sa fi inmatriculat si 20 de masini in ultimele 2 luni daca nu sunt de acelasi model cu acelasi motor in mod normal nu-ti vei da seama de diferenta de co2 dintre cutie automata si manuala.
Vorbesc din proprie experienta.
Cat despre co2-ul de la rar e egal cu 0 acel test(acel test este pentru a nu lasa sa fie inmatriculatele masinile care polueaza mai mult decat trebuie), daca nu iti ies noxele cu 50 de lei se rezolva, deci indiferent ce co2 iese tot cel de fabrica t-il trece.
Poti sa te uiti la actele a 20 de masini identice(atat ca model, cat si ca motorizare si cutie de viteze), vei vedea ca au acelasi co2.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru OldSoul):

Poti sa stai in cap, nu are cum sa fie o diferenta atat de mare intre emisiile unei masini doar din cauza unei cutii automate.
Adica tampenia scrisa de tine:
3200€ vs 1700€
Ambele valori sunt eronate.
Demonstreaza contrariul daca esti in stare.
Gaseste doua Golfuri cu acelasi motor si cutii de viteze diferite ca sa dea emisiile absurde scrise de tine.
Iti spun eu.
Nu exista.
Asa esti campion la absurditati si la raspunsuri inutile.
Cu priceputi de astia ca tine induceti lumea in eroare.
Nu stii, mai bine taci.

| OldSoul a răspuns:

Greu e cu copiii ca Entheos...
http://i.imgur.com/IvzIeBy.png
Vorbesc fara sa fie in cunostiinta de situatie si cand le demonstrezi contrariul iti dau ignor.
Penibil.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In jur de 1100€ in functie de vechimea exacta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Are 143gCo2 cutie manuala si 157gCo2 cutie automata.
Diferenta intre cele doua versiuni este in jur de 300€, in nicun caz 1500€ cat abera unul pe aici mai devreme.

www.bursaasigurarilor.ro/taxa-auto/calculator-emisii-co2

| IonutzMariusz a răspuns:

Ne poți spune ce emisii de CO2 scrie în (manual, carte, etc)
La 160 Grame/km de CO2 taxa costă 9360Lei (aici depinde de emisiile de CO2)