| anonim_4396 a întrebat:

am un megane cc 2.0 turbo benzina azi cand i-am schimbat filtrul de polen, ce mi a venit sa desfac surubul de la conducta de cauciuc care duce la turbina si era plina de ulei.mentionez ca nu mi-a afectat afectat nimic pana acum masina trage bine de tot turbina cand intra tot asa. ce poate avea. funda+vot

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde care furtun. Ai un furtun ce intra in furtunul dintre debitmetru si turbina. Acel furtun vine de la filtru epurator. Daca e vorba de ala este ulei din galeria de admisie.

Daca nu este acela si cel imi sigur nu este eu cred ca este furtunul de la intercooler si la imbinarea cu intercoolerul ai un colier care probabil nu mai strange bine. Daca este ok colierul ai grija sa nu fie furtunul intepat chiar si o gaura mica produce acest fenomen. Verifica toate imbinarile si daca nici furtunul nu este, posibil sa ia o gaura in intercooler.

Ca sa verifici care furtun este uite-te daca la relantii da un fum alb-albastrui si daca da este primul furtun de care ti-am zis, este ulei din galeria de admisie, daca nu este a doua problema.

Ar mai putea sa fie o problema de la turbo daca este model raicing din aceea racita cu cu ulei dar nu cred pe Megane, daca totusi este ai garnitura de la racire terminata!

3 răspunsuri:
| RANGE a răspuns:

Masina este din 2006 tip ulei elf 10 w, nu este varianta cu motor supraalimentat RS, are165 cp,la un prieten i-a cazut turbina tot la megane numai ca a lui era diesel si mi-e frica sa nu fie si a mea dusa,stiam ca turbina cand e pe duca mananca ulei,deci fum nu scoate la relantii,nu stiu in sarcina,furtunul de la intercoler e plin de ulei in interior,ieri l-am desfacut l-am sters si il desfacui si acum,tot e plin de ulei,s-ar putea ca turbina sa bage ulei in ea, oricum o sa ma duc cu ea la un service renault, si daca e aia e o gramada de bani

| DeadManPhenom a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi.cum adica ce poate avea? daca dessurubezi iar surubul de la conducta?

| Unrecognized a răspuns:

De cand ai masina? Are intercooler? Daca da verifica-l sa nu fie uleiul de la el.Ce fel de ulei este? Da detalii.