| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

Sall! TPU Daca ma duc la Apan (DACIA). cei de la service pot sa imi faca luminile in bord la Logan albastre si in consola centrala?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil pot, dar ar trebui sa-ti cumperi led-urile (SMD) dinainte.
Trebuie desfacute ceasurile, si inlocuite led-urile. Nu e treaba complicata.
Daca nu vor sa-ti faca ei, demonteaza singur ceasurile, si du-te la un service pentru telefoane mobile si laptopuri, iti inlocuiesc aia SMD-urile. Ideal ar fi sa ai masina pe aproape, sa poti face proba dupa ce lipesc SMD-urile, ca se mai intampla sa nu functioneze cate unul-doi, si trebuie schimbati din nou.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

In consola centrala nu sunt sigur, dar s-ar putea sa ai becuri normale de bord, soclu T5. Cauti becuri cu led, si ti le schimba orice electrician din service. Asta n-ar trebui sa mai refuze cei de la Dacia.
P.S.: N-ai precizat ce Logan ai, ce am zis eu e valabil la primele doua versiuni, adica Logan 1 si 1.2 (facelift).

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am logan din 2006 Ph1

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cam cate smd-uri ( albastre sa iau ) si de care tip ca sunt mai multe?

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si de unde pot sa le iau?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Uita-te la filmuletul asta, si vezi cate SMD-uri trebuie.
http://www.tutorialelogan.ro/......asuri.html
Pe site-ul ala cred ca gasesti tutorial si pentru schimbat becurile din consola.
SMD-uri gasesti aici: http://www.zexstar.com/......5d9n1nfp4/

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc!

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Maine totusi mah duc sa intreb la APAN si sa imi cumpar smd! multumesc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Intreaba, ca e posibil sa-ti poata aduce ei SMD-uri.