| Crissti69 a întrebat:

Trebuie rovinieta daca am numere rosii la masina si vreau sa ies din localitte?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu trebuie rovinieta pentru numerele rosii, nici in judetul tau si nici in altul.
Si rovinieta nu se plateste daca vrei sa iesi din localitate. Dupa ce inmatriculezi masina, deci vei avea numere negre, va trebui sa platesti rovinieta pe drumurile nationale si pe autostrazi. Daca circuli pe un drum judetean sau comunal, chiar in afara localitatii, nu este necesara rovinieta.

6 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu se plateste pentru numere rosii.

| Ottakringer a răspuns:

Sfatul meu e ca daca vrei sa inmatriculezi masina sa iti iei rovinieta pe 1 an daca ai posibilitatea si sa stai linistit. Nu se stie cand dai de unul care are nevoie de $$!

| Andutu21 a răspuns:

6. Am achizitionat un vehicul si pana la inmatriculare acesta circula cu numere provizorii (numere rosii). Este necesara achizitionarea unei roviniete pentru aceasta perioada?

Atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii, cat si pentru vehiculele inregistrate, NU se achita rovinieta.

| Andutu21 a răspuns:

Politia rutiera nici nu se mai oboseste sa iti ceara rovinieta, camerele se ocupa de asta iar daca ai numere rosii SCRIE CLAR pe site-ul oficial la CNADR.

http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=167

Practic camerele alea nu iti verifica numarul de forma
XX YYYYYY
xx= localitate
yyyyyy = numar unic

| Crissti69 explică:

Si daca vreau sa ies din judet, tot nu-mi trebuie?