| madalin307 a întrebat:

Sall,urmeaza sa imi cumpar o masina in vara aceasta si vreau sa va intreb daca masina pe care o cumpar este inmatriculata in ro pot circula pe actele celui de la care am cumparat-o macara pentru o perioada de cateva luni pana am bani sa o inmatriculez pe numele meu?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In mod legal nu e bine sa mergi, dar in caz de probleme cu politia arati actele dansului si le spui ca ai masina imprumutata sau esti ruda cu acel om, var, frate vitreg, cumatru laughing. Oricum daca mergi corect si nu te abati la normele rutiere nu ai probleme cu nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faceti un contract de comodat la notar, asta daca e de accord si vanzatorul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti, dar trebuie sa fie de acord si proprietarul din acte. Faci contract de vanzare-cumparare de mana, cu un martor, dar nu scrieti nimic pe talon. Cand te opreste politia spui ca e imprumutata masina.

| viotedy a răspuns:

Poti,dar nu e indicat.

| Maioru a răspuns:

Da se poate, va prezentati la un notar si faceti un contract de comodat prin care proprietarul te imputerniceste deplin sa te folosesti si sa ai grija de masina pe ce perioada mentionati voi.In contract tot el ramane proprietar tu esti doar utilizator, deci mare atentie, tu ii dai banii pe masina dar ea figureaza tot a lui.Ai grija sa fie corect cu tine sa nu te trezesti ca dupa ce ii dai banii ti-o ia inapoi.Atentie mare.