| Gurgiu a întrebat:

Salut, as dori sa știu și eu motoare bune pana in 2.0 benzina sau diesel nu contează la următoarele mașini: BMW seria3/1 audi A4/3 vw golf 5/6
Ford Renault Opel Skoda Volvo. Dau funda mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

De volvo nu ma ating ca nu cunosc. Skoda Audi si VW au in general aceleasi motoare. De aici 1.6 tdi nu e ok, 1.9 tdi da, 2.0 tdi euro 5 da, 1.6 MPI da, cele tfsi/tsi de evitat.
La BMW cel M47 inainte de 2007 foarte bun. Cel N47 e bun si el dar sa ii schimbi distributia pe lant preventiv.
Ford sa nu iei 1.6 diesel, 2.0 diesel e mai ok si cele pe benzina aspirate is ok.
Renault, cam oricare benzina aspirat e ok ( si cel 2.0), iar la diesel doar 1.5 DCI il pot recomanda in mod deosebit.
Opel nu recomand.
Din toate cele de sus, as lua ceva de la BMW cu M47 inainte de 2007 diesel, iar dupa 2008 as alege orice din grupul vag cu motorul 2.0 TDI 110cp/140cp euro 5.
Pe benzina cel de Renault si Ford 2.0 MPI sunt reusite.
Bafta!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Toate motoarele de pe masini is bune,sau au fost bune cand fabricantu le-a facut. Daca nu erau bune nu le mai punea pe masina respectiva.
Daca tu cauti o masina ce ai aratat care sa aiba un motor bun,masina fiind "cazan" scuze glumesc,dar am vazut experesia asta pe aici,deci aia tine de noroc sau de cat de priceput esti sa verifici o masina.
Apoi la fel marimea motorului conteaza,ce vrei sa afci cu ea,de regula cu o masina se fac chestii normale laughing nu curse,nu liniute nu rahaturi, deci orice masina este buna atat timp cat o folosesti normal.
Dar sa raspund si eu, motoarele pe benzina is mai bune decat cele pe motorina, astea diesel is puturoase rau, am condus si noi cum iei picioru de pe acceleratie spui ca pui frana laughing dar pe de alta parte is bune ca scutesti sa mai pui frana, nu mai uzezi placutele de frana laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe golf 5 e foarte ok 1. 9TDI. Sfantul 1.9 tdi euro 4 rolling on the floor E chiar un motor reusit ala. La golf 6 nu mai exista acest 1.9 tdi, pentru ca nu putea fi facut euro 5 si au facut 1.6 tdi. Acest 1. 6tdi e facut ca sa fie, iar cu motorina din ro face probleme. Pentru golf 6 recomand 2.0 tdi 140 cai. Sau 2.0 tdi 110 cai. Ambele foarte bune. Pentru audi A4 (modelul 2011 de ex) macar un 2.0 tdi 140cai, iar daca e break alege varianta de 170 cai. Pe skoda octavia(de ex 2015) este ok si 1. 6tdi, dar nu te astepta sa fie ca motoarele initial mentionate ca fiind bune de pe golf.