| andreipsps a întrebat:

Salut, a mai lucrat cineva curier in Germania? Ce acte trebuie sa prezint cand ma opreste? In Germania

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cine sa te opreasca?
Politia sau cei de la munca ilegala?

| andreipsps explică (pentru Violleta2022):

Politia

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreipsps):

Pai trebuie sa ai contract de munca legal, carte verde sau cum se numeste in Germania si atunci poate sa te opreasca si presedintele, ca tu nu esti legal acolo si nu are ce sa-ti faca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stii limba germana? Daca nu o stii nu este de tine curieratul ca trebuie sa te intelegi cu clientii, ăia nu stiu toti engleza majoritatea sunt oameni bătrini peste 60 de ani, si ei au vorbit toata viata germana fiind nascuti acoo, vi tu din România sa faci curierat la ei? Fă aici, de ce nu te angajezi aici curier sti limba inveti strazile, acolo nici limba nu o stii, nici cum sa ajungi la clienti, daca stii la perfectie limba la nivel de conversatie este ok. Dar altfel nu te vad facind livrari in Germania, vise.Nu te va angaja nimeni fara forme legale si fara sa stii limba, nimeni.

| andreipsps explică (pentru CristiDinBucuresti):

Uite ca m-am angajat legal, fara habar de vreo limba

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreipsps):

Bravoo mă succes