| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva luni mi-am luat o bicicleta si vreo 2 luni n-am avut nicio problema cu ea. Dupa aceea a inceput sa se aude un scartait enervat in fata in partea din stanga. Nu am mai mers pe ea pana acum ca nu am avut timp si nici chef si nici nu i-am luatt nimic ca sa o fac sa nu mai scoata sunetul ala. Acum cateva zile am cumparat un spray degripant si am dat pe toata partea din fata si pe frana din spate pentru ca si ea scartaia. Am lasat-o vreo 30 min si dupa am iesit afara cu ea. Frana din spate nu mai scoatea nici un sunet dar in fata tot se auzea scartaitul acela. Cum pot sa scap de scartait? Funda...

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Are niste coronite cu bile, la butucul rotii.Verifica-le,s-ar putea ca una sa fie rupta si va distruge locasul, apoi va oscila roata/

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Are frina pe disc sau normala cu saboti laterali

| anonim_4396 explică (pentru Roman_Florinel_1956):

Are frana normala cu saboti laterali

| Roman_Florinel_1956 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uda putin sabotii si vezi de mai scirtie