| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cautat pe google dar nu am gasit raspuns la intrebare, poate reusiti sa ma ajutati. Daca o masina pe benzina are cutie automata mai trebuie sa o tii putin turata sa nu moara motorul sau nu este nevoie si o sa inceapa sa porneasca usor? Singura automata in care am fost era diesel si stiu ca la aia nu trebuia sa o accelerezi deloc pentru ca da diesel, dar la benzina nu stiu cum este.
Intreb asta pentru ca ma gandeam la o automata benzina dar nu stiam daca trebuie turata putin ca o benzinara manuala

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Greu de inteles ce spui dar am prins ceva. Acceleratia se foloseste la fel la ambele.

| xerxes1 a răspuns:

Motorul nu moare.
Poti sa incerci cat vrei.

| Uvox a răspuns:

Nu contează tipul de combustibil, la automată funcționarea este aceeași.

| Vladut123456 a răspuns:

Daca tu simti ca masina moare o accelerezi putin, nu esti prea explicit incat sa inteleg bine(cel putin eu)

| Utilizator1920 a răspuns:

M-am referit ca la automata diesel, masina porneste de pe loc fara sa o accelerezi daca o pui in drive(adica foarte incet). Este la fel si la automata benzina?