| benga94 a întrebat:

Salut,am gasit un golf din 2000(ceva de genu ca in Italia era 2001 si aici ca e anul 2000 cam asa ceva)dar cum stiu sigur ce euro are ca sa nu imi pun mainile in cap la taxa, doresc sa o cumpar de la cineva care are numere rosii, el mi-a spus ca e cam 400-450 maxim...

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Daca are motor de 1.6 16v (1598 cmc) si anul 2000 si conform site-ului autobook.ro masina este euro 4
conform calculatorul oficial anaf
taxa e 148 euro
http://static.anaf.ro/......_2014.html

| benga94 explică (pentru Sofer):

Nu stiu vinzatorul zicea pana in 450 maxim, ai idee cum procedez in cazul cumpar masina din oras a avut numere rosii in oras acum doresc sa cumpar acea masina sa o trec pe numele cuiva de la tara, pentru numere rosii ce fac, inmatriculari auto in Braila sau la el pan comuna?

| Sofer a răspuns (pentru benga94):

Lasa-mi un id de mess pe privat sa vorbim.

| benga94 explică (pentru Sofer):

Momentan sunt dependent doar de telefon, n-am mes pe tel

| Florian20405 a răspuns:

Salut.Daca este benzina, fie el euro 2 sau 3 sau 4, taxa va fi maxim de 450 e, aici vorbind de motoare pana in 2000cm3.
Euro 4 este fabricat din 2000/9 si motoarele pe benzina sunt:
**1, 4 16v**
**1, 6 16v sau fsi**
**1.8T**
**2.0l**,iar taxa variaza intre 119E si maxim 350E.
Daca vorbim tot de benzinar dar cu capacitatea cilindrica de 1, 6 dar nu 16v ci 8v, adica 1, 6 SR, el cu siguranta nu este euro 4 in proportie de 70%, fie el 99 sau 2000.
Daca vorbim de diesel este un pic mai complicat cu taxa, taxa variaza in special de anul de fabricatie si emisiile co2. Taxa este cumprinsa intre 399E (1999/9) si 1300E (2005/9).

| benga94 explică (pentru Florian20405):

E benzina 1.6 Sr zice in anunt deci e cu 8 v e mai slab decat cel cu 16? dar ca sa fiu mai sigur nu pot sa ma duc eu sa vad cit e taxa sau trebuie ceva de la masina, am inteles ca la anaf se calculeaza taxa!