| MafteiStefan a întrebat:

Salut.Am o aprila rx 50 cu set de 80 și vreau sa știu cât de mare ii pot pune carburator? Acum are 19mm ii pot pune de 28mm?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Diametrul pe care l-ai notat tu, se refera la grosimea admisiei. Daca schimbi admisia cu una de 28mm, poti pune. Dar jiglerele din el trebuie sa fie acordate capacitatii de 80cc, nu mai mare, pentru ca se va ineca.
Eu cred ca va merge bine carburatorul de 50, pentru ca alimentarea se face in functie de cat "suge" pistonul. Pistonul marit va trage o cantitate ceva mai mare de benzina si aer, prin acelasi carburator. Doar relanti-ul va trebui ajustat, cred.