| Andreituiu0912097 a întrebat:

Salut,Am o bicicleta cu noua viteze și de câteva luni încoace a început să se audă niste trosnituri la lant.Am schimbat lanțul de 5 ori dar de geaba.Am și luat roata de la alta bicicleta dar tot degeaba. Daca merg pe 1pe fata cu 1, 2, 3 pe spate nu trosneste dar dacă merg și cu 4, 5, 6, 7,8,9 îmi și scăpată.Sau dacă merg cu vitează a doua pe fata cu ori ce viteza îmi cade lanțul, de ce? Sau pe 1fata cu 1, 2, 3 spate nu are nimica.Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbatorul poate fi prost reglat. La schimbator în fata ( dreapta) ai un șurub de acolo tensionezi schimbătorul de viteze. Întorci bicicleta cu rotile în sus, învârti de pedale și pui lanțul pe fiecare pinion. Dacă ai bicicletă cu 9v, atunci pinoanele 1 și 4 pentru foaia 1, pinioanele 5 și 7 pentru foaia 2; pinioanele 8 și 9 pentru foaia 3. Asta ca să știi și tu cum sa îți folosești vitezele la bicicletă, altfel stă lanțul în formă de x și nu este ok pentru transmise. Pe foaia mică urci lanțul de la 1 pana la 4, dacă are sunet ca și cum ar freca de ceva, slăbești cablul din șurubul schimbătorului până acest sunet dispare. Învârti încet de șurub, nu ca Bulă. Dacă nu ai probleme pe aceste pinioane, urci lanțul pe foaia 2 și mergi mai departe cum am spus mai sus. Acolo unde are sunet necorespunzător, tensionezi din cablu. În continuare și pentru foaia 3 și restul vitezelor.

Apropo, lanțul poate fi și incompatibil cu schimbătorul de viteze sau urechea schimbator strâmbă. Cauze pot fi multe, tu cu bicicleta scumpa și nu știi a găsi problema. Mai bine mergi cu ea la atelier. Iar lant pentru bicicletă trebuie să cumperi pentru 9 viteze. Dacă lanțul este pentru 10 viteze sau mai mult, alta cauza.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică lanțul este prea lung pentru ce ai tu, și cade.

| DoruLuGaboaie a răspuns:

Poate e de la schimbatorul de viteze