| Silvius040506 a întrebat:

Am o Dacie 1310 din 2002 cu instalatie GPL si cu pompa de injectie iar cand fac trecerea de la gaz la benzina motorul nu mai are putere si cand accelerez tinde sa moara motorul si nu-si prea tine nici relantiu. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Asteapta sa se incalzeasca bine de tot motorul si abia apoi fa trecerea pe gaz. Daca trecerea este lina, de vina este iarna.
2. Dupa ce ai consumat aproape tot gazul din butelie, fa un plin de la o pompa de incredere (de exemplu MOL). Daca la benzina calitatea influenteaza foarte putin mersul motorului, cu un gaz prost poate sa nu functioneze deloc, am patit-o pe pielea mea.
2. Daca problema persista si dupa realimentare, e o problema la instalatie, nu iti ramane decat sa vizitezi un service specializat, de preferat cel care a montat instalatia.

| Silvius040506 explică (pentru regis):

Chestia este ca pe gaz merge iar pe benzina nu happy

| regis a răspuns (pentru Silvius040506):

Ah, m-am grabit si am inteles pe dos. Daca pe gaz merge, se exclude o problema electrica, e clar una de alimentare. Nu prea ma pricep la daciile pe injectie, insa cel mai probabil e de la pompa de benzina, la cele pe carburatie se ducea des membrana. Poate fi insa si injectorul, sper sa nu fie pompa de injectie. Cum am zis, nu ma pricep prea bine, nu pot sa iti dau alt sfat decat sa mergi in service.