| oltenasu2010 a întrebat:

Salut, am o intrebare, as dori sa schimb motorul de pe Vw meu benzinar de 1, 4 16v. Din lipsa de putere as dori sa ii pun un motor diesel de 1, 9. Dar nu stiu ce trebuie facut, adica ma refer la actele necesare si daca se poate face aceasta schimbare, si daca mai este necesar sa platesc taxa de poluare.

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Modificarea se poate face, dar costurile sunt destul de mari. Pe lângă motor, o să trebuiască să înlocuiești și cutia de viteze, pentru că nu sunt interschimbabile între benzină și diesel, plus suporți etc.
Uite aici câteva informații utile. http://www.rarom.ro/......--195.html
Despre taxa pentru omologare, nu știu decât că este ceva mai mare decât cea pentru autentificare.

| Baddboy a răspuns:

Nu merita. ce poti sa faci e sa-ti mai pui niste caluti pe al tau. fara tobe sport si alte cipuri. din soft masini se poate ii maresti puterea la 80 %.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca te ajunge mai ieftin si e mai simplu sa iti iei alta masina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se merita.
Te costa bani, timp si nervi.
Schimba masina.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

La RAR o sa-ti ceara, actul de provenienta al motorului (chitanta, factira), copie dupa buletinul tau de identitate (cartea), cartea masinii si suma de 130 de lei, in rest bafta Oltenasu!

| Florian20405 a răspuns:

De ce ai nevoie de un motor mai puternic de 75 de cai pentru Romania?
S-ar putea intr-un fel sa ai dreptate daca detii un golf sau o bora, dar daca ai polo 1.4 16v e perfect, caroseria de polo cu motorul de 1390 16v face un cuplu perfect.
Cel mai simplu nene, vinde-o si ia-ti alta cu motor de 1, 9 TDI.O sa simti si puterea mai mare dar si consumul mult mai mic.
Bafta!