| Predatorul1 a întrebat:

Salut, am 16 ani, doar ce am luat permisul pentru categoria A1 și as avea o mica mare întrebare despre motoare.
Nici nu știu cu ce sa încep pentru ca nu vreau sa plictisesc lumea.
O sa zic în mare.
În curând trebuie sa îmi cumpăr un motor de(125cc) de la o persoana cunoscuta, țin sa menționez ca motorul este bine întreținut și nu a avut accidente, motorul se numește Honda NSR 125R-R și este 2 timpi, mai pe scurt as vrea sa știu cam cum se întreține un motor în 2T, ce ar trebui sa evit ca să nu-l stric, cam în mare parte tot ce trebuie sa evit pentru nu a strica motorul in sine și ma refer la întreaga motocicleta dar și la motor.
As dori sa știu cum trebuie sa-l întrețin, ce trebuie sa-i schimb la anumiți km parcurși, cam tot, tot, tot ce trebuie de știut ca să întreții o motocicleta, dar și motorul, mulțumesc pentru anticipat

Răspuns Câştigător
| Carbit9669 a răspuns:

Salut motorul in 2 timpi este un pic mai special fata de 4T si in primul rand trebuie sa ai grija cat ulei pui la plin cred ca 100-200ml de ulei de amestec si sa fie unul de calitate si mai trebuie sa stii faptul ca motoarele in 2 timpi nu prea au frana de motor si va trebui sa ai grija cand dai o inferioara.In schimb totul e ca la o motocicleta normala schimburile ar trebui facute la maxim 1000-2000km lantul curatat si reglat cam la fel iar discuri placute in functie de stilul tau de condus probabil si 10000

| Predatorul1 explică (pentru Carbit9669):

Am sa ma interesez câți mll trebuie sa pun la litru de benzina, iar apoi o sa înmulțesc cu 13, pentru ca rezervorul are 13 litri

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cum se întreține un motor în 2T, ce ar trebui sa evit"

atenție MARE la dozajul corect carburant/ulei când alimentezi