| Leontin55 a întrebat:

Salut, am o întrebare:
Dacă ți se suspenda permisul pentru 90 de zile ca incepator și în aceeași perioada faci un an ca sofer, poți da redobândirea ca să scurtezi perioada?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta intrebare. Daca nu mi-ai vazut raspunsul iti spun ca nu se poate, conform Codului rutier, citez:
"ART. 104
  (1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea unor contravenţii se reduce cu o treime, de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
  b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu