| Gaox09 a întrebat:

Am o mica problema la care sper sa primesc raspuns din partea dumneavoastra... Acum catva timp am plecat la mare timp de 5 zile si am lasat masina (Golf 5 1.9 tdi) acasa, inainte sa plec am verificat absolut tot la ea, iar cand m.am intors am gasit.o fara niciun pic de curent, practic era goala, doar caroseria de ea, as vrea sa aflu care este cauza acesteia. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| BarkleyBarkley a răspuns:

Salut

Daca ai gasit bateria goala, adica faca curent si fara lichid(acid) in ea, asta inseamna ca undeva,, bacu"(carcasa) a fost crapat si ti-a curs acidul.
Daca ai acid in ea, dar nu ai curent, asta inseamna ca pacile din,, bac" au scurt-circuit ceea ce duce la descarcarea continua a bateriei.
Bateria este fabricata dintr-o cutie din plastic, care conţin un aranjament de plăci de plumb pozitive şi negative, separate prin separatori de placa de sintetice.Cand acei separatori se,, mananca (distrug)" se prodice scurt-circuit in baterie.
P.S Daca esti multumit de raspuns astept fundahappy

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cred ca masina ta "fura curent".
Incearca s-o lasi alte 5 zile nepornita, insa cu o borna deconectata de pe baterie. Daca nu s-a descarcat, inseamna ca bateria e buna, dar ceva consuma curent cand stationeaza masina.

| Gaox09 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E posibil ca alternatorul sa fure curent in momentul stationarii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Gaox09):

Depinde cum e instalatia masinii. Eu nu sunt electrician... Ar trebui sa mergi la unul.
Unele alternatoare au un + permanent pe ele, controlat prin releele de incarcare. Daca se arde/blocheaza vreunul din ele, ar fi posibil sa ramana excitat alternatorul (nu rade, asa e termenul), si sa-ti consume curent. Insa e prea putin posibil, ar trebui sa fie un scurt-circuit destul de mare ca sa se intample asta, iar alternatorul s-ar incalzi, ar scoate fum si in cele din urma s-ar arde.
Cel mai frecvent, se intampla sa se descarce bateria in timpul stationarii, de la alarma, daca aceasta exista.