| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Am o problema la masina in sensul ca la pornire, electromotorul pare sa invarta greu ca si cand ar fi baterie descarcata. Motorul pornește fara probleme doar ca se observa si ascultand cu urechea ca invarte greu. Mentionez ca bateria are 1 an maxim si am un modulator fm carr imi afișează curentul, bateria arata 12, 9 V si pornita masina peste 13-14 V. Care ar putea fi cauza?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Când dai la cheie, cât arată tensiunea?

| relian a răspuns:

Cauza ar fi de la cabluri, asta daca baeria este buna cum spui.Verifica bornele de la baterie sa nu fie oxidate, sa fie bine strinse, pentru ca daca is oxidate si slabe, atunci nu trece suficient curent prin ele.

Verifica si cablurile de la electromotor, la fel sa fie bine strinse si neoxidate.

Daca cablurile is in regula, atunci bateria este slaba, chiar de o ai de 1 an, poate alternatorul lucreaza defectuos si nu incarca bateria bine.
Asa ca e cazul sa faci si o verificare la alternator, dar la unia care au scule profesioniste pentru asa ceva.

Ce ai mai putea sa faci, este sa folosesti ceva jumper, iei curent si de la alta masina, apoi incerci si vezi ce se intampla, daca la dfel face sau daca pleaca rapid.

Daca iti da cineva curent de la alta masina, acolo sigur vei avea curent cit trebuie, asa poti vedea daca bateria ta e ok sau nu.

Dar primul lucrul verifici cabluri, sa nu fie corodate si sa fie bine strinse.