| Macovei_Andrei_1998 a întrebat:

Salut, am observat ca în România exista multe mașini de lux precum Mercedez GLE, Bmw X5, Porsche Cayenne chiar si Volvo-uri noi etc, as dori sa întreb cum de aveti curaj sa conduceți în România asemenea masini văzând haosul din trafic, șoselele proaste mai rele ca in India plus ca exista mulți șoferi neatenți care pot provoca daune serioase acestor bolizi de lux nu mai zic de biciclisti care nu au RCA și provoacă daune, eu îmi strâng bani sa îmi iau un jeep Wragler mai vechi sau ceva foarte rezistent.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totusi sa nu exageram... "șoselele proaste mai rele ca in India"
Si de aia exista asigurari

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conduc din 2011 in traficul asta, si am avut doar doua daune, ambele din vina altora. Pe unul l-am prins, celalalt n-a avut timp sa fuga. Am fost despagubit in ambele cazuri.
Drumurile proaste strica doar jantele intr-un mod spontan, in rest este doar uzura, care se compenseaza cu intretinere ok. Nu ma plang, am condus mult in strainatate, si nu este diferenta foarte mare intre gropile noastre si cele din strainatate.
Daca vrei o masina rezistenta aici, cumpara Dacia Duster. Este usoara si inalta, sare borduri fara sa le simti/sa se strice masina. Preturile pieselor sunt foarte mici.

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, există asigurări. În al doilea rând, cei care dau 100k pe o mașină își permit (teoretic cel puțin) să o și repare.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai poate astia le conduc mai mult pe strazi cu cel putin 4 benzi. Nu cred ca le conduc asa oriunde pe la periferii sau pe strazi laturalnice. De obicei cand este aglomerat mai spre seara vezi asa ceva. Ai sanse mai mici sa faci accident in zonele de genul fata de strazile mici, la periferie sau prin mediul rural.

| KovacsB a răspuns:

Asigurarea Casco repara toate danunele atat cele pe care le faci cat si cele pe care ti le fac altii.

| MistarGoGu a răspuns:

Oare cate din masinile alea sunt cumparate prin MUNCA? Iti dai seama cine isi permite asa ceva *( noi ) nu are mari dureri de cap! Nici cu eventuale pagube sau cheltuieli!
Ca mai sunt si unii care halesc parizer si mustar dar plătesc 700-800 € / luna leasing la asa masini doar DE FALA este alta treaba!

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ehe,strugurii sunt acri gogule cand nu reusesti sa ajungi la ei.

| DonMoldo a răspuns:

Pai daca lovești plătești nu e logic laughing acum hai sa nu mai mergem niciunul cu mașina că avem soferi neatenți și șosele proaște

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună. Păi, atâta timp cat îmi permit o mașină de lux îmi permit și daunele, reparația mașinii. îmi permit automat să o și întrețin, nu? Dacă îți iei o mașină de lux dar nu îți permiți întreținerea ei, poți să te gândești ca oricând poți rămâne fără ea.