| DanySpeedy a întrebat:

Salut,
Am pe masina cauciucuri de 195/65/r15 si sau cam uzat si as vrea sa le schimb, si am observat in talon ca mai pot pune altele putin mai late 205/55/r16,voi ce parere aveti? sa cumpar tot pe dimensiunile care le-am avut 195/65/r15 sau sa incerc si 205/55/r16 care sunt mai bune?
P.S: Masina este un Seat Leon din 2003 Hatchback

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauciucurile care trec de 195 sunt considerabila mai scumpe, iar diferenta cred ca e destul de mica la performante. daca banii nu sunt o probleme pune de 205, va fi un pic mai stabila masina

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mai late consuma mai mult

| m2704 a răspuns:

E mai confortabila masina cu cele care le ai acum.

| Th33ldeRg0d a răspuns:

Daca doresti sa pui cauciucuriile specificate 205/55/r16, va trebui sa schimbi si jantele. De aici rezulta ca se va modifica si consumul (va creste)!

| darkman47 a răspuns:

Cele late, va avea demaraj mai mare!
Fundawinking