| ViviC a întrebat:

Am schimbat pompa de frana la un Vw passat din 2002 1.9 Tdi, iar acum mi se aprinde martorul ESP in bord dupa cativa km parcursi. Din ce cauza se intampla acest lucru?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cel mai simplu răspuns este: montaj de amator la scara blocului!
Nu se întâmplă nimic altceva, decât că nu s-a respectat cartea tehnică a mașinii în privința schimbării pompei. Nu ați demontat cu grijă, nu ați pus etichete pe fiecare fir, șurub. Nu ați montat în sensul invers demontării.
Mergeți la un service auto și remediați problema. Inclusiv, să vă citească computerul de bord să vadă unde este eroarea.
Mașinile noi nu prea sunt de reparat în fața blocului cum se repara Dacia 1300, ARO, Oltcit.
Sunt mult mai complexe!

| ViviC explică (pentru romeo78):

Multumesc.Am rezolvat problema. Era de la senzorul de pe pedala de ambreiaj, care scapa-se cateva filete mai in spate si da eroare.