| leonard2131 a întrebat:

am si eu o intrebare : daca merg in localitate cu 90km/h iar pe partea dreapta este radar MCV, nu ma urmareste si nici nu are cele 2 beculete aprinse de la radar (70% sigur ), vine amenda acasa? P.S. au trecut 24 h, eu stiam ca vine amenda acasa numai de la aparatele radar fixe. Mersi

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Radaru cand e te opreste nu-ti trmite acasa nimic.Trimisu acasa se practica la semafoare unde sunt camere puse, fac poze si daca treci pe rosu ala esti ti se face poza si iti trimit amenda acasa.Asa la radar ce sati trimita? Treb sa ai proba nu merge asa ca tea luat radaru, sa fie sanatos odata ce nu tea oprit la revedere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te-a prins radarul, nu te-a oprit si tu esti proprietarul masinii, in primul rand o sa-ti trimita o citatie sa te prezinti la politia rutiera pentru a spune cine a condus masina in locul si la timpul respectiv. Abia apoi te vor amenda pentru viteza.
Daca nu te-au prins ai facut ceva economie la punga.

| danutz2006 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu iti trimitre nimeni citatie. Asta e doar pentru firme si nu pentru persoane fizice. Nu ai altceva ce face decat sa astepti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea se practica trimisul amenzilor pentru viteza acasa

| leonard2131 explică (pentru suntserios):

De fapt eram la intrare in oras straight face dar na, nu ai de unde sa stii cum ma trezesc cu o amenda...