| masini2003 a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire. Vreau sa-mi iau o masina si nu stiu intre ce sa aleg. Golf 5 sau ford focus sau opel astra h toate 2008/2009 si nu stiu ce sa aleg(ma refer la intretinere consum piese). MULTUMESC!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

G5 castiga terenul la tot. Am masina din poza si pot zice ca ofera un randament demn de fabricantul care a facut-o. In special la drum intins am facut 10h de condus 5 fara oprire cu 1 de odihna si inca 5 fara dureri de spate sau amorteli, 1000 km intr-o zi. https://goo.gl/images/5Nempx le recomand

| xerxes1 a răspuns:

Cele mai ieftine piese sunt cele din grupul VAG.
Mergi pe Golf si ia in calcul varianta pe benzina.
Poti sa-i pui GPL daca faci km multi.
Dar nu afuma, nu face ca tractorul dimineata la pornire, iarna porneste la sfert, nu ai probleme cu injectoare pompa etc.
Si este posibil sa gasesti una cu km reali.

| Începătorul988 a răspuns:

Du-te pe Audi a3. La baza e un golf5, doar ca cu alta sigla. Ai mai multe brate, fata de Mk5, deci automat este mai comfortabila.

| SpikeSpigel a răspuns:

Golf 5, gasesti piese pentru ea sh care inca au destula viata in ele la niste preturi foarte avantajoase, iar la consum, am o cunostinta cu golf 5 motor de 1.6 (nu stiu daca e tfsi sau fsi) dar are consum de 6% combi.

| Kron5tadt a răspuns:

Golf 5, fara discutie! Service ieftin, masina robusta si nepretentioasa. Drumuri bune!