| ultasu a întrebat:

Salut, am și eu o problemă. Dețin pun BMW e46 320 d facelift 2003, amortizorul din spate de pe partea dreapta se scurge ulei pe el destul de mult când merg cu ea se aude un zgomot ciudat probabil este terminat, ideea care este, momentan nu am posibilitatea de a o duce la service decât peste câteva zile. Intrebarea este pot sa mai merg cu ea asa sau o las pe bara pana o duc la service?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si eu am mers cu probleme la amortizoarele din spate (si fata, uneori), ca si multi altii.
Dar:
1. Dpdv legal si tehnic, pui in pericol siguranta circulatiei, pentru ca in starea aia poti pierde controlul masinii;
2. Telescopul de pe cealalta parte va fi solicitat dublu, deci ia in calcul schimbul ambelor telescoape, ca oricum asa e indicat.
Daca circuli doar prin oras, la viteze mici, mergi asa, dar incearca sa o repari cat de repede posibil.
sierra1 are dreptate, fortezi si articulatiile bratului dreapta spate, fiind mult mai bruscate acum, ele vor prelua o parte din sarcina de care se ocupa telescopul.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă mai mergi cu el defect

1 pierzi stabilitate (balans)
2 forțezi amortizorul pereche
3 eventualele bucșe (spate) încă bune, se duc de tot

| Frank51 a răspuns:

Poti merge linistit asa. Eu am avut intreg sistemul care tine amortizorul rupt si am mers asa. Mergi incet si cu grija.