| Goodno1 a întrebat:

Salut, am si eu o problema la scuterul meu Piaggio Zip 1990 2t. Am schimbat ieri setul motor piston chiuloasa si bujia si nu porneste, de la ce poate fi?

4 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Verifica compresia, verifica muzicuta sa se etanseze, verifica carburator, pune-i niste benzina cu ulei in cap la piston si da-i cateva pedale, verifica scanteia.

| Goodno1 explică (pentru DaniTDCI):

Compresie am
bujie da scanteie am incercat si cu benzina si cu ulei in cap la piston tot nu vrea

| Goodno1 explică (pentru DaniTDCI):

Am facut acest lucru muzicuta este etansa este lipita nu curge nimic carburastor la fel e ok benzina am pus si tot nu vrea scanteia e buna
si compresia la fel

| DaniTDCI a răspuns (pentru Goodno1):

Atunci încearcă cu o noua bujie, iar dacă nu reușești atunci încearcă sa schimbi bobina de inducție, dacă poți, împrumută de la un prieten o bobina de inducție 2t, din moment ce benzina are, compresie are, scânteie are, singura problema ar fi doar scânteia