| Matei1122334455apst a întrebat:

Salut, am și eu o problema și m-am gândit poate găsesc rezolvare aici.
Mașină : Renault Clio 2 varianta aia veche 2004.
Am cumpărat un led (Philips ultinon pro 6000 cred că se cheamă) l-am pus la plafoniera, a stat aprins 2 secunde și acum nu se mai aprinde nici becul de la plafoniera, nici cel de la portbagaj.
Am verificat siguranțele, par ok, chiar nu știu ce s-ar fi putut întâmpla.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"Am verificat siguranțele par ok"

nu așa, măsoară-le!

| Matei1122334455apst explică (pentru sierra1):

Ok o sa revin azi după ce le masor pe toate

| Matei1122334455apst explică (pentru sierra1):

Salut am verificat iar siguranțele și una era arsa, acum totul este bine mulțumesc mult!

| sierra1 a răspuns (pentru Matei1122334455apst):

Baftă

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa este cand nu ai de lucru si vrei neaparat sa ai, iti faci laughing Deci acel bec ce ai pus tu acolo consuma prea mult, ai mai dat si bani pe el, vai de noi.
Iti dau un sfat. Inainte sa faci ceva, orice, pune si cauta, informeaza-te, in ziua de azi is o groaza de info pe netu asta, intri pe Youtube vezi video, spun aia acolo ce mergfe ce nu merge etc, asa in cateva minute stii cum sta treaba si nu-ti mai irosesti timpul si banii aiurea.

| Matei1122334455apst explică (pentru relian):

Nu, nu consuma prea mult ideea este că becul respectiv consuma undeva la 1w fata de cel vechi incandescent de 10 w. Crede ma că m-am informat bine înainte singura problema a fost că din greseala am atins lamelele de la plafoniera Intr un anumit fel și a intrat în scurt. De 4 zile de când am rezolvat problema (acum cu led și la plafoniera și la portbagaj) totul funcționează perfect.

| relian a răspuns (pentru Matei1122334455apst):

Daca ai rezolvat si spui ca e tlotul ok, e bun. Daca ai facut scurt, inseamna ca s-a ars ceva siguranta, banui ca ai inlocuito si cum spui e totul in regula.
Si eu am la masina in interior numa leduri, dar asa a venit din fabrica, insa nu vad diferenta fata de becurile clasice, ma refer ca si luminozitate, asa ca daca as fi avut becuri clasice le lasa tot pe alea.

Mai important ar fi luminile din fata, alea sa fie bune, acolo ar fi trebuit fabrica sa bage faruri cit mai bune, asta obligati, nu optional leduri sau xenon, luminile din fata tin de siguranta in trafic, dar uite ca guvernele nu-i obliga.
In sf ma bucur ca ai rezolvat si n-a fost ceva mai dificil.