| Liviu279 a întrebat:

Am si eu un Piaggio SI, am schimbat azi ambreiajul (chestia aia care este montata pe axul roti din spate pe care se pune cureaua ) si nu mai merge cum trebuie il pun pe cric si roata se invarte incontinu si daca incerc sa o opresc moare motorul sau cand ma pun pe el si dau sa plec tot moare motorul, am schimbat si carbulatorul dar nu cred ca are treaba carburatorul cu ambreiajul ma poate ajuta cineva? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Trioda a răspuns:

Si cureaua cumva?
Ai probleme la partea din fata a motorului,la variator,unde vine cureaua,au cazut rolele,ca nu a avut cine le tine pe pozitie,demonteaza de pe motor acel disc cu ventilator,demonteaza tot variatorul, ai rolele acelea rotunde uzate rau, si sau intepenit pe viteza maxima.
Atentie cand le cumperi, sunt de diferite greutati 5, 6, 8 grame ia de 5 grame
Succes!

| Trioda a răspuns:

Pune carburatorul inapoi, asa sa nu mai procedezi NICIODATA!
Cand ai un defect, NU mai umbla si in alta parte, defectul este localizat unde ai umblat intodeauna!