| Dinu2004ANDREI a întrebat:

Salut…am și o întrebare!
În data de joi 28.03. 2024, am avut un accident de mașină în Germania cu mașina firmei.
După ce am terminat munca am luat mașina firmei să mă duc la market…totul bine până am plecat din parcarea marketului și apoi să mă duc spre casă venea o mașină pe sensul meu cu viteză și am zis să trag pe dreapta să treacă el să evit accidentul și am lovit un Mercedes, nu stiu ce an este…i-am spart oglinda și la rezervor i-am îndoit tabla și am auzit ca este paguba de la 9000€ in sus.
Mașina firmei nu are nimic, doar vopseaua ei pe tabla…și Doamna a zis să se repare prin asigurarea și ca nu vrea sa-mi facă niciun rău…întrebarea mea este..plătesc eu ceva dacă mașina se repara pe asigurare? Adică nu voi fi afectat la salariu să nu facă oprire ceva?
Țin să menționez ca am contract de muncă și nu sunt momentan domiciliat aici!
Mulțumesc mult!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista asigurare de tip "RCA" la masina, indiferent ca vorbim de Germania, Grecia sau Romania, acea asigurare repara masina avariata de catre cel vinovat, adica de tine in aceasta speta, tu nu ai nimic de platit nimic separat, si nu stiu ce reguli si norme ar putea prevedea alt sistem decat cel european pe care il avem si noi implementat, dar nu ar fi imposibil sa existe si o chichita legislativa in cazul de fata, la modul general se aplica ceea ce am spus eu si ceea ce stim cu totii, aplicabilitatea rca-ului!

| Dinu2004ANDREI explică (pentru Simpatic):

Oprire pe salariul nu poate să mi facă dacă a dat asigurarea?

| Violleta2022 a răspuns:

Asta numai angajatorul tau iti poate spune, asa cum este stipulat in contractul incheiat intre tine si compania germana care te-a angajat.
Citeste conditiile care le-ai acceptat si semnat, la primirea masinii.

| Dinu2004ANDREI explică (pentru Violleta2022):

Nu am semnat nimic momentan…mașina era în evidența unui coleg de muncă
Șeful nu mi-a făcut domiciliul aici deci nu are de ce să mi oprească din salariu din cauza asigurări?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand ai primit masina aia la munca ai primit-o cu niste conditii pe care doar tu le stii. dar in principiu nu ar trebui sa platesti nimic ca de aia exista asigurari

| Dinu2004ANDREI explică (pentru suntserios):

Principiile erau doar să mergem la muncă și la market atât!
Ei aveau o mașină dar au luat o de aici ca se stricase și au rămas cele de la firmă…

| Dinu2004ANDREI explică (pentru suntserios):

Nu sunt nici cu domiciliul aici…șeful meu român mi-a zis ca este o daună la mașina accidentată de peste 9000€…dar mașina este pe firmă neamtului…neamtul la cat de zgârcit este nu are decât să dea asigurarea șeful meu român…deci nu ar trebui să mă tem ca mi face opriri pe salariu din cauza ca i creste lui asigurarea sau cum se procedează aici în Germania?

| KovacsB a răspuns:

Dpar la noi in tara unii patroni saraci si inculti cer bani soferilor in caz de accident.
Nu trebuie sa platesti nimic chiar daca ai gresit facand loc celuilalt.

| Dinu2004ANDREI explică (pentru KovacsB):

Am mai avut un accident în țară…lucram la o firma de curierat și am plătit doar dauna mașinii firmei și cealaltă mașină s-a reparat prin asigurare…și nu am avut oprire pe salariu datorită asigurării…chestia este ca neamtul nu cred ca vrea sa dea asigurarea mașinii de la firma și ar fi obligat s o dea iar dacă nu vrea numai șeful meu ar trebui sa dea asigurarea de la o mașină de a lui…femeia cu mașina pe care am lovit o a zis ca nu vrea sa mi facă niciun rău mie și vrea doar asigurarea sa se repare mașina!
Acum stau pe gânduri dacă pățesc ceva la salariu, dacă voi fi concediat avut în vedere ca suma de reparație este peste 9000€

| KovacsB a răspuns (pentru Dinu2004ANDREI):

Am lucrat pe afara si stiu, soferii nu platesc nimic niciodata. Doar la noi in tara patronii isi bat joc.
Exista asigurare casco care acopera tot. daca patronul este mort de foame si nu isi permite, riscul este doar al lui.