| AndreiG11 a întrebat:

Am un casetofon pentru masina si nu stiu cum sa leg fire, din cate am inteles trebuie sa leg galben cu rosu intre ele, iar cele de aceeasi culoare sunt pentru boxe. Mai am 2 fire de curent cred care nu am idee unde ar trebui sa le leg. Daca ma ajuta cineva as fi recunoscator, multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La cat esti de paralel, normal ca te trimit la o persoana priceputa.
In primul rand, mecanicii fac MECANICA, nu ELECTRICA/ELECTRONICA. Pentru ce ai tu nevoie, e treaba unui electrician auto. Un mecanic bun are dreptul sa fie la fel de paralel ca si tine.
In al doilea rand, cine ti-a dat sfaturi pe programa "merge si asa da-o in *** mea", ti-a zis din start o ciobanie, cum ti-am spus.
Firul rosu trebuie alimentat de la contactul masinii, cel galben de la un + permanent. Daca le pui pe amandoua la gramada, ori o sa-ti uite toate setarile cand iei contactul, ori o sa-ti fure curent toata noaptea.
Nea, ca vroiai si 'totorial':
http://bin.ilsemedia.nl/m/m1eyvkpw8byk.jpg
Dupa schema aia ar trebui sa te descurci.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Firul galben si cu cel rosu, daca le legi impreuna si le alimentezi direct, si nu prin contact, este foarte posibil sa-ti fure curent in timpul noptii, cu masina incuiata, si n-ai sa stii de ce nu tine bateria.
Du-te la cineva avizat, sau macar la un amic care se pricepe, sa ti-l monteze calumea.
Pana si un led montat de un nepriceput poate da foc intregii masini.
Multi se baga in instalatia masinii fara sa aiba habar ce fac, pe principiul "da ci wa, doari nu curenteazi". Nu curenteaza, da ia foc.

| AndreiG11 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am cerut in tutorial pentru fire, nu sa-mi zici sa ma duc la mecanic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreiG11):

La cat esti de paralel, normal ca te trimit la o persoana priceputa.
In primul rand, mecanicii fac MECANICA, nu ELECTRICA/ELECTRONICA. Pentru ce ai tu nevoie, e treaba unui electrician auto. Un mecanic bun are dreptul sa fie la fel de paralel ca si tine.
In al doilea rand, cine ti-a dat sfaturi pe programa "merge si asa da-o in *** mea", ti-a zis din start o ciobanie, cum ti-am spus.
Firul rosu trebuie alimentat de la contactul masinii, cel galben de la un + permanent. Daca le pui pe amandoua la gramada, ori o sa-ti uite toate setarile cand iei contactul, ori o sa-ti fure curent toata noaptea.
Nea, ca vroiai si 'totorial':
http://bin.ilsemedia.nl/m/m1eyvkpw8byk.jpg
Dupa schema aia ar trebui sa te descurci.