| Georgy_Danny_1993 a întrebat:

Salut.am un far dayline si a ramas blocat pe faza lunga.am schimbat si becul dar tot asa ramane. apoi am schimbat farul din partea dreapta(cu problema) cu cel din partea stanga care funcioneaza normal si cel din stanga fiind montat pe partea dreapta unde cred ca este problema dar farul din partea stanga merge normal pe partea dreapta si farul cu problema ramene blocat pe faza lunga si pe partea stanga a masinii.eu cred ca este din far dar ce sa fie? multumesc mult

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Asa ma gandeam si eu, xenonul a consumat mai mult decat puteau duce firele, asa ca s-au incins si s-au topit.

Iti recomand sa iei instalatia electrica de la un far normal, si sa mergi la cineva sa ti-o adapteze, sau poti sa o adaptezi chiar tu daca ai cunostinte de electrica, dar desigur, sa faci o treaba buna ca e destul de riscant sa te joci cu curentul electric.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pare a fi vorba despre un scurtcircuit.
Farurile astea tuning au niste fire si mufe foarte proaste.
Cel mai probabil in cazul tau s-a topit unul din fire si face contact cu un alt fir si de aici problema.

| Georgy_Danny_1993 explică (pentru OldSoul):

Salut.am avut xenon pe faruri iar la cel cu problema sau dezlipit firele de la becul xenon si s-au atins intre ele

| OldSoul a răspuns (pentru Georgy_Danny_1993):

Asa ma gandeam si eu, xenonul a consumat mai mult decat puteau duce firele, asa ca s-au incins si s-au topit.

Iti recomand sa iei instalatia electrica de la un far normal, si sa mergi la cineva sa ti-o adapteze, sau poti sa o adaptezi chiar tu daca ai cunostinte de electrica, dar desigur, sa faci o treaba buna ca e destul de riscant sa te joci cu curentul electric.