| Allex_9984 a întrebat:

Am un ford focus 1, am la el casetofonul original cu 4 difuzoare 2 fata -2 spate! As vrea sa mai conectez 2 boxe Sony in cutie in portbagaj! Deci as mai avea nevoie de 2 iesiri? Cum as putea sa conectez cele 2 boxe! De ce as avea nevoie si ce ar trebui sa fac! Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Ai avea nevoie de un amplificator daca vrei ca toate boxele sa functineze la paremetrii optimi doar ca e destul de complicat si costisitor. Dar ai putea sa tragi doua fire de la boxele din spate la cele din portbagaj si sa le legi in paralel. Doar ca atunci nu o sa te poti bucura de toata puterea boxelor. Oricum. daca vrei un sunet mai bun in masina iti recomand sa inlocuiesti boxele masinii cu niste boxe mai bune(alpine, blapunkt, Sony, jbl). Face toata diferenta din lume.

| Allex_9984 explică (pentru 13):

Daca iau un aplificator 4 x 15 de ex, cum fac daca vreau sa conectez un subwoofer mic si cele 4 boxe ale masini? sau cele 4 boxe ale masini +2 Sony? Multumesc anticipat!

| 13 a răspuns (pentru Allex_9984):

In cazu asta ar trebui ca playerul tau sa aiba iersiri RCA. Care sa le poti trage la amplificator. La Amplificator trebuie sa tragi 2 Cabluri RCA, un cablu pozitiv de la baterie( Cablu gros, minim 4mm) cablu la fel de gros tras undeva pe sasiul masinii ca sa ai impamantarea si un cablu remote. De obicei cablu ala e albastru si nu e legat la nimic cand scoti cd playerul afara. Si dupa ce legi amplificatorul, e joaca de copii, trebuie doar sa legi boxele la ieririle amplificatorului.Dar nu cred ca o sa poti face treaba asta daca nu ai un CD player aftermarket. http://images4.okr.ro/......00_700.jpg In poza se vede cablul acela albatru intre cele 2 mufe care are un capat liber. Trebuie sa ai acel cablu ca sa poti da comanda amplificatorului sa se porneasca cand se porneste casetofonul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 13):

Blaupunkt? Ce diferenta?
E intr-adevar o diferenta mare, de la sunet decent la castroane sparte...
Magnat si JBL sunt marci sigure, cu raport calitate-pret ok.
Sony are bune si rele. In Golf 4 de exemplu au facut treaba foarte buna cu acele Xplod-uri. Alte produse din gama Xplod insa, sunt niste pocnitori. In special subwooferele.
Valabil la Alpine si Kenwood: playerele exceptionale, subwooferele praf.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumperi un amplificator mic, cu 2x20W la 4Ohmi, cel mult 2x(puterea boxelor tale). Il conectezi cu ajutorul unui kit de cabluri; ca sa scoti iesire preamplificata din casetofon, nu cred ca ai RCA-uri, asa ca trebuie identificati pinii dintr-o mufa suplimentara din spate, si puse mufe RCA mama, ca sa poti conecta cablul de semnal pentru statie.

| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput ai nevoie de un adaptor Hi-Low, pe care il folosesti pentru a obtine cele 2 iesiri RCA, odata adaptorul luat si montat, ai nevoie de un amplificator, si respectiv un kit de montare(cauti un kit compatibil cu puterea amplificatorului, cu cabluri cat mai groase si siguranta pentru firul de +, iar masa o iei cat mai aproape de amplificator).
Odata acestestea toate cumparate te pui sa le montezi, adaptorul il montezi in spate la player, de la iesirile boxelor din spate (sau daca nu, inlocuiesti playerul cu unul after market cu iesiri RCA si asa nu mai ai nevoie de amplificator) apoi tragi cablurile RCA de la player in portbagaj, tot odata cu ele e bine sa tragi si un fir de remote, pentru amplificator, pe care il conectezi la player(asta in caul in care il inlocuiesti si are asa ceva, modelele mai noi au) sau daca ramai la playerul original, il alimentezi la 12v cand doresti sa porneasca amplificatorul, acest fir este doar pentru control, asadar nu conteaza asa de mult grosimea, dar totusi sa fie cat de cat solid sa nu se rupa la cea mai mica atingere, odata trase acestea 2 trebuie sa tragi alimentarea de la baterie, dai borna de - jos, si o lasi anulata pana termini toata operatia, montezi cablul la borna de + la maxim 30 de cm de borna trebuie sa montezi o siguranta, duci cablul pana in portbagaj, recomandat e sa il duci prin partea opusa de cablurile rca, posibil sa aiba interferente si sa afecteze calitatea sunetului, ajuns aici ai nevoie de amplificator cu 2 canale asta daca spui ca vrei sa montezi 2 boxe, acum desigur depinde cum vrei sa le montezi, nu uita boxele trebuie sa fie pe aceeasi indempendenta (ohmi) ca statia, sau mai puni, in caz contrar, ceva va ceda, de obicei cedeaza difuzoarele.
Masa o iei de pe sasiu si o conectezi la GND, firul de remote, cel de la player sau cel care il alimentezi tu il conectezi logic la iesirea remote, iar cel de la baterie il conectezi la POWER(SUPPLY POWER), iesirile rca le conectezi la RCA IN, boxele le conectezi tot, + la +, -la -.
Mai ai ceva detalii aici http://sistemehifi.ro/cum-montez-un-amplificator-auto/ iti recomand sa citesti tot ce gasesti aici, iti va prinde bine.
PS:Mai bine nu te uita la bani, si fa o treaba buna cum am explicat eu mai sus, si cum ai citit in acel link, nu cred ca ai vrea sa iei foc in mers, sau sa iti gasesti masina scrum in parcare.