| alexush a întrebat:

Salut..am un ford focus break 2001 1.8 16 v benzina..am o problema cu puntea dupa fata si vreau sa o schimb.acum am gasit cateva modele de ford.unele benzia, altele motorina. unele 1.6, altele 1.8. teoretic si practic trebuie sa fie acelasi an.dar conteaza ca fordu gasit nu e break? are ceva un cod de indentificare..marimea motorului impiedica montarea pe a mea? ajutati-ma si pe mine..ms anticipat.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Pe față nu ai punte - acolo e motorul și cutia de viteze, din care ies planetarele spre fiecare roată. Roata e prinsă de caroserie de un braț mobil (basculă), suspensie, și poate pivota cu ajutorul direcției, ca să iei virajele. Dacă era o punte rigidă, nu prea s-ar fi putut toate astea.
Așadar, tu probabil ai probleme fie cu basculele, fie cu planetarele, fie cu capetele de bară, fie cu suspensiile... fie cu mai multe dintre astea la un loc.
Cum motoarele și cutiile de viteze diferă de la un model la altul, mai mult ca sigur nici piesele nu sunt 100% identice. Trebuie să le cauți după codul lor, nu doar după modelul mașinii.

| alexush explică (pentru mihai69):

Apoi am aflat ca se numeste jug motor..asa mi-a zis tipu de unde am luat piesa dupa ce m-am facut de cacao cu puntealaughing

1 răspuns: