| DănNu_DănuTz_1996 a întrebat:

am un ford mondeo ghila tdci diesel din 2005 model combi motor de 1998 si vreau sa stiu cati km pot sa mai merg din momentu ce s-a aprins beculetul rosu?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de regim. Daca mergi extraurban linistit, poate in jur de 100 de km.
Daca mergi urban cu talpa, risti sa nu faci mai mult de 10-20 km.
P.S.: Mersul cu putina motorina poate insemna interventii costisitoare in service, deoarece trage toate mizeriile depozitate in timp pe fundul rezervorului si infunda circuitul de alimentare si cel de injectie, iar in plus, pompa de motorina din rezervor functioneaza continuu si are nevoie de racire, racire care se face cu motorina din rezervor (de aia au bagat-o inauntru). Daca mergi fara motorina nu mai are cu ce se raci, si se poate arde. Pe langa ca te lasa in drum, nu e tocmai ieftina, mai ales ca la unele masini nu se poate schimba separat, vine cu tot ansamblul plutitor-pompa.