| yyyooyo a întrebat:

Am un Mercedes a 140 automata, motor 1700 diesel. an1999 și am probleme cu ea, când merg cu ea nu urca mai mult de 70 la ora, nu mereu, are momente, un mecanic mi-a spus ca ar putea fi ambreiajul, dar nu sunt sigur dacă are asa ceva, a 2-a problema este ca îmi pică ulei din partea stânga a mașini, de la cutia de viteze, am înțeles ca are o conducta fisurata la cutie, aveți idee care ar fi problema adevarata?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu siguranță nu poate fi ambreiajul, pentru ca nu are așa ceva.
Posibil sa fie acea pierdere de ulei, primul pas ar fi sa o rezolvi pr aia, dar la un service serios, nu la mecanicul care ți-a spus de ambreiaj.
Daca motorul se tureaza dar viteza nu creste, e foarte probabil o problema de transmisie. Daca motorul nu se tureaza, atunci problema e la motor.
Cu precizie nu vei afla așa, din povestite.

| bogdan456 a răspuns:

Posibil ca o electrovalva sa nu functioneze bine
Sau ar putea fi vreun senzor de pe convertorul de cuplu (asa se numeste ambreiajul la cutia automata)