| mafiot1 a întrebat:

Salut.Daca am masina cu, cutia de viteze manual pot pune cutie de viteza automata intr-un service autorizat.Eu zic ca se poate datorita faptului ca poti schimba volanul de pe partea dreapta pe partea stanga si vice versa.Dar da ca masina merge cu Diesel pot schimba sa fie pe Benzina intr-un service autorizat?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi niste carpeli care ar costa o groaza de bani. La schimbat diesel benzina, schimbi tot motorul si gata

| sierra1 a răspuns:

Te-ar costa mai mult decât o mașină second gata rezolvată (benzină, volan pe partea care vrei, cutie cum vrei)

| relian a răspuns:

Daca ar fi sa schimbi doara motoru si gata ai n-ar fi problema.Problema este ca trebuie sa schimbi calculatorul masinii, softul, ala cum il schimbi, cei faci? Te costa mai mult decat daca ai lua una gata facuta din fabrica asa cum vrei tu.Deci lasati-va de modificari de genul asta ca nu se merita.Si sa repari o masina te duce de cele mai multe ori mai mult decat daca ai lua una buna.

| OldSoul a răspuns:

Poti face tot ce vrei in ziua de azi.
Bani sa ai si sa fii suficient de nebun si totul prinde forma.

| xerxes1 a răspuns:

Teoretic totul este posibil.
Practic mecanicii nostri din service autorizat sunt asa cum sunt.
Abia daca iti repara un defect banal, sa-ti puna o cutie automata in loc de una manuala te poate costa mai mult decat ai dat pe masina in cazul in care printr-un miracol cineva chiar se pricepe sa faca asa ceva.
Inlocuitul motorului pe benzina cu unul pe motorina implica si inlocuitul cutiei deoarece ai alte rapoarte.Cea pe benzina ajunge la 7000 rpm iar cea diesel 5000 mai mult sau mai putin.

| Alexandru250201 a răspuns:

Da poti dar e costisitor

| Cristian0884df11 a răspuns:

Sigur! dar nu merita te costa ca dracii mai bine pe banii aia iei o masina second hand cum iti place tie cu cutie automata si daca vrei benzina schimi complet motorul dar te avertizez ca nu merita banii face mai mult ca un audi din 2007 a4 b6 deci nu merita mai bine iei pe placul tau