| Daniel9988 a întrebat:

Am un Mercedes Benz E Class 2015, pe care l-am achizitionat nou, direct de la reprezentanta auto.Problema este ca acum cateva zile am intrat cu viteza intr-o parcare(ma grabeam,aveam motive intemeiate) si am dat intr-un stalp.I-am spart farul si i-am cam indoit capota. Daca a fost vina mea,cheltuielile sunt suportate de agentia de asigurare? Sunt asigurat, dar costul reparatiilor sunt destul de mari(s-ar putea sa sara bine de 5000-7000 de euro)

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai asigurare CASCO nu va trebui sa platesti reparatiile, daca ai numai RCA va trebui sa le platesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai casco atunci iti acopera asigurarea. Daca nu, nu vad unde e problema. Ti ai permis un e classe nou nout si nu iti permiti un far?

| Daniel9988 explică (pentru suntserios):

Nu,ma refer la faptul ca eram doar curios. Daca mi-am permis masina, asta nu inseamna ca nu tin la bani.10 000 de euro nu sunt de oriunde, cu ei prefer sa Imi fac un garaj ca lumea.Si de asemenea, asta nu inseamna ca nu am renuntat la multe tabieturi pentru a-mi perminte automibilul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

5000-7000e doar daca ai bagat farul cu tot cu stalp, pana pe la parbriz.
Altfel, un "botic" costa undeva pe la 400e vopsitoria, plus inca vreo 1000e sau hai sa zic, 2000e, piesele. Daca vorbim doar de tragar, capota, far si 2-3 plastice, poate si aripa.
Daca nu mai ai garantie la masina, nu merita sa mergi in reprezentanta Mercedes pentru asta, poti alege alt service reprezentanta, sau simplu. De exemplu, poti sa o duci la repr. Dacia-Nissan-Renault, si aia lucreaza foarte bine in zona mea.

| Daniel9988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

S-a dus rau de tot.Gandeste-te ca aveam 40 la ora cand am intrat cu coltul masinii in stalp, m-a rostogolit bine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca agentia de asigurare acopera si accidentele cauzate de stupiditatea soferului din "motive intemeiate," atunci o sa ti-o repare.

| relian a răspuns:

In RO nu poti spune niciodata ceva sigur laughing ceara daca platesti asigurare. Daca erai in alta tara,depindea de ce asigurare ai fi avut. Daca ai luat masina in rate ar fi trebuie ca banca care te finateaza sa te oblige la o asigurare care sa acopere mai tot.
Alta chestie este ca odata ce accidentu a fost consemnat masina ta nou nouta a pierdut garantia fabricantului laughing decin daca cumva o sa se intimple ceva la masina,exceptie accidente,la revedere garantie de fabricant.
Cel mai indicat ar fi fost sa nu spui nimanui,nici la asigurare,nici altcuiva, cumparai un far de pe ebay, gaseai si o capota, le instalai tu si ieseai f bine. Daca sa raportat accidentu, atunci ai pierdut garantia de la fabrica, plus cine stie daca asigurarea iti repara ceva.Cat poate costa un far? Dal la jalea mai mult de 2-3 sute de dolari nu-i, apoi o capota alte caiteva sute cu vopsit nici nu ar trebuie sa depasesti o mie de dolari.Bine acu depinde si cine face reparatiile,ca daca o duci la dealer aia te costa f scump,daca o duci la un service mic sau o repari tu iesi ieftin.
Apoi mai exista o alta chestie,asigurarea cand o faci,stiu sigur ca nimeni nu sta sa citeasca pomelnicu lor, aia au acolo termeni si conditii, si nu stiu cum e in RO dar in alte tari accidentele din parcare is problema ta, deci s-ar putea sa nu-ti acopere, dara cum am spus depinde ce asigurare, depinde ce scrie in asigurarea aia.Chestia este ca majoritatea oamenilor nu stau sa citeasca sau sa intrebe ce acopera o asigurare, zice am asigurare gata mam scos.Cand ai o masina nou si mai ales ce ai tu pai frate intrebi multe, asta daca nu cumva ai bani balamuc si nu-ti pasa.
Deci daca damagiurile is doara faru si capoata aia se rezolva ieftin si fara sa pierzi nimic.Informeaza-te si o sa vezi ca ai pierdut garantia de la fabrica. Orice fabricant daca masina vanduta de el a fost implicata in accident zice la revedere garantie.Pacat de scula aia, asa se intampla cand nu stii sa conduci o masina.
Is curios e pe benzina sau diesel? Si e automata sau manuala? Daca e automata si mai e si pe benzina ceara cai pacat de ea.Dar cred ca sigur este manuala, ca daca ar fi fost automata nu ai fi patit acidentu asta, te asigur de asta.

| Daniel9988 explică (pentru relian):

Eu vreau cu piese originale, nu shifturi ieftine.Un far de la Mercedes model nou costa in jur de 3000.

| relian a răspuns (pentru Daniel9988):

Frate nu am spus aftermarket am spus originale dara nu noi. Daca e un far folosit dar original cu ce te deranjeaza? Cum e masina ta de exemplu daca o loveai rau si ajungea la dezmembrari si avea un far bun, ala ce are nu-i bun sal puna careva sau ce anume? Daca nu-i nou ce? Piese noi se pun alea din motor din transmisie daca e ceva defet, dara o aripa o capota un far, atat timp cat is intregi nu vad cu ce deranjeaza. Poate te deranjeaza moral ca nu-i nou laughing dara si daca ar fi nou moral tot te-ar deranja ca nu mai e ala originalu de pe masina iesita din fabrica nu? laughing Deci te asigur ca un far folosit asa am si spus far folosit nu far ieftin sau shifturi cum zici tu desi se zice stifturi laughing in sf man faci ce vrei eu doara am dat din gura aici, am zis na asa pe viitor sa stie omu, sau daca mai citeste careva.Stiu ca te cam oftici ca ai pierdut multe sau ca am zis ca nu stii sa conduci dar stii uneori trebuie sa acceptam realitatea si sa recunoastem cand gresim. Iara masina ta nu-i model nou este 2015 asta daca nu stiai ca modelu nou e 2018 deja din vara, dara na poate ca si o masina din 2015 tot noua este o fi laughing

| Bloondy a răspuns:

Daca ai doar RCA-ul obligatoriu atunci el acopera daunele produse de tine altora, in cazul tau daca va fi nevoie sa platesti acel stalp e acoperit de RCA, in cazul in care ai CASCO acesta va acoperii daunele tale, daunele aduse autovehicul-ului tau, daca nu dispui de CASCO si ai doar RCA din pacate va trebuie sa iti repari singur bijuteria, oricum sunt sigur ca si fara acel far si cu capota putin indoina tot arata frumos masinutza :X

| Daniel9988 explică (pentru Bloondy):

Mi-a placut asta happy

| Bloondy a răspuns (pentru Daniel9988):

Pai asa e tongue