| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am un Nissan qashqai 2.0 dCi awd 2011. Am schimbat brațele,bielete antiruliu, capete de bara, cauciucuri, am echilibrat rotile,am făcut unghiul de fuga sau geometria cum e corect. După toate astea, când accelerez puternic pentru o depășire sau urc o panta la turația mai mare sau doar in curba la stânga accelerând, pentru ca in frâna de motor sau pe liber nu se întâmpla nimic,masina tremura de parca o sa ii cada rotile! Ma poate ajuta cineva cu o părere, de la ce poate fi? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| anonimuIl a răspuns:

Trepidează doar când trage motorul și pe partea stângă.
Planetara de pe stânga ceva s-a întâmplat cu ea la montaj când a băgat-o din nou în fuzetă.
Planetara a fost scoasă din fuzetă sau desfăcută și de la cutia de viteze când ți-a schimbat brațele pe față.
Mergi la mecanic și spune-i că îți bate planetara pe stânga numai când trage motorul.

| Valentin8888 a răspuns (pentru anonimuIl):

Da, la schimbarea brațului pe dreapta a ieșit tripoda, s-a schimbat vaselină și a fost băgată la loc, dar trepidațiile puternice sunt in curba la stânga. Sau la accelerare foarte mare.

| anonimuIl a răspuns (pentru Valentin8888):

Atunci e planetara de pe dreapta dar eu zic să ți le verifice pe amândouă dacă ți le-a scos atunci.
De la vaselină nu este că e prea multă, se sparge burduful de cauciuc.

| anonimuIl a răspuns (pentru Valentin8888):

Mai vezi dacă a tras tare și a ieșit tripoda să nu fi căzut niște ACE - sunt ca bilele de rulment dreptunghiulare foarte subțiri și ăia doar au pus vaselină când au băgat-o înapoi.

| anonimuIl a răspuns (pentru Valentin8888):

Uite asa sunt acele alea și poate ăia nu s-au mai chinuit să ți le pună.

https://www.google.ro/......ps?/search

| anonimuIl a răspuns (pentru anonimuIl):

În poza asta vezi niște bile sub alea 3 coroane. Alea sunt acele și poate când a ieșit planetara au căzut și din acele alea și ăia au băgat vaselină și gata.

https://www.catalog.altgradauto.ro/articole/foto/mari/15688985270.jpg

| anonimuIl a răspuns (pentru Valentin8888):

Important pentru tine e să verifice planetarele amândouă.
Dacă mașina trepidează puternic doar când trage, adică în momentul când planetarele învârt roțile ca să înainteze numai de la ele este trepidația.
Când ridici piciorul de pe accelerație nu mai trepidează tocmai că planetarele nu mai transmit putere la roți.

| Valentin8888 a răspuns (pentru anonimuIl):

Multumesc pentru răspuns! Am sa merg la mecanic.

11 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Planetara?

| Valentin8888 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Nu trebuia sa scoată sunete și la virajul maxim al volanului?