| Ienea_Ionut_1997 a întrebat:

Salut am un Opel zafira si de ceva vreme nu urca apa nici la 80 de grade apa ii rece si pornește termocupla după câteva secunde după ce pornesc masina, se oprește câteva secunde si iar pornește care sa fie problema?

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Termocuplul....nu porneste. Ventilatorul, da! Termocuplul da comanda in functie de temperatura apei la motorasul de ventilator printr.un releu. Faptul ca iti face probleme, schimbi termostatul dupa care vezi daca furtunele cele doua care intra in radiator sunt calde.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Controleaza senzor temperatura motor, dar ca sa fi sigur du-te fa-i o diagnoza.Nu termocupla porneste, ventilatorul porneste comandat de ECU!

| AresLusitani a răspuns:

Sunt 2 variante ori termostat defect ori pompa de apa defecta.
Dar merg mai mult pe varianta cu termostatul, acesta nu inchide suficient si apa circula aiurea prin motor fara sa se incalzeasca. Schimba-l, e destul de ieftin. Bafta si sper ca te-am ajutat, sarbatori fericite!

| Ienea_Ionut_1997 explică (pentru AresLusitani):

Problema ii ca porneste termocupla si apa ii rece