| disty a întrebat:

Am un Peugeot Boxer din 2003, 2.2 HDI.Pot spune ca este o masina de.....De cand o am din 2009 nu a fost an sa nu imi faca probleme ..Am schimbat injectoare la greu! Vara asta am schimat 2 injectoare si cand credeam ca pot pleca linistit la drum fara sa imi faca probleme ma trezesc cu un tacanit la motor! Ca sa fiu mai explicit, cand schimb treptele si trec peste 2000 de ture se aude acel tacanit enervant la motor.,,dar nu si la relantiu, numai la sarcina! Nu stiu de ce dar in treapta a 4a si a5a intre 2700 si 3000 de ture nu se mai aude! Nici nu trage cum trebuie si nu merge cum trebuie! Unii zic ca ar fi injectoarele,pompa, regulatorul! Va rog spuneti-mi ceva exact pentru ca ma roade pe creier acel tacanit!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ma gandesc mai mult la tacheti/ intinzator distributie.
Daca schimbi injectoare cu nemiliuta, ai schimbat si sursa de motorina?

| disty explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,sursa de motorina am schimbat-o si sincer nu cred ca e dela asta ...eu nu ma uit la bani cand vine vorba de motorina, bag ce-i mai bun... extra si nu cred ca este din cauza motorinei! Trebuie sa recunosc ca are 90.000 de km cu aceasta distributie si trebuie sa o schimb, dar de ce nu se mai aude cand este turata intre 2700 si 3000 ture!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru disty):

Asa se intampla cu aproape toate zornaiturile, la turatie dispar.
Multe motoare de capacitate mica au probleme cu intinzatoarele de la distributie, cedeaza repede, dar se aud doar la relanti.
Eu am un motor uzat, cu batai la vibrochen, biele, tacheti, si se aud doar cand merg constant sub 2500 rpm, sau la relanti. In ture dispar sunetele suspecte, desi defectele sunt evidente.

| disty explică (pentru NoTurbinaNoGood):

O sa vad, o las asa sa mai faca bani si dupa o sa schimb distributia...eu car tone de legume (ardei, kapia, gogosar si trebuie sa mai castig ceva de pe urma masinii ca sa ii schimb distributia! Oricum mersi pentru raspuns..sanatate!