| Andrei_Marius_1996_V1Ib a întrebat:

Am un scuter first-bike 80 cc. L-am segmentat acum 3 zile totul merge bine... Mergem cu 20km nu mai mult ca eram in timpul rondajului..In acele 3 zile pornea la sfert. se apropie seara ma plimb cu el si dintr-o data mi se opreste instantaneu. ma uit la bujie era scoasa..am bagat-o la loc tot nu vroia sa porneasca. Ajung acasa impins. invart de volanta in spate se aude un parait lantul de distributie se aude e normal sa se auda asa? Ba se aude ba nu se aude. Invart in fata nu se mai aude. Dar sa-l pornesc degeaba... Compresie are bujia e buna. Totul a decurs bine. pana acum. Va rog ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| Cedry2k8 a răspuns:

Explica-i celui care ti-a reparat ce are, daca nu, spune-i ca il repari la altcineva si apoi te duci sa il calci pe cap cu el laughing. Glumeam. Filtrul de aer. e ok? Din pedala din spate ai incercat sa il pornesti? Electromotorul l-ai verificat? Bateria este in regula. Eu intr-o zi am ajuns acasa cu scuteru impins pe o sosea fara lumini pe care se circula 100kmh+, 2 benzi, si cu bateria terminata deci fara nici un fel de semnalizari sau lumini. Injuraturi, flash-uri si claxoane cat cuprinde laughing). Cat despre al tau nu stiu ce sa zic.

| Andrei_Marius_1996_V1Ib explică (pentru Cedry2k8):

I-am explicat e de la Carburator mizerie.

| Cedry2k8 a răspuns (pentru Andrei_Marius_1996_V1Ib):

Iti dau un sfat : Urca-l o data pe luna pe cric (cel mare, si roata din spate sa fie suspendata in aer) si da-i cat de tare poate sa duca, tine acceleratia cel putin un minut la maxim, am auzit ca face bine la motor, se curata supapele si furtunele alea prin care trece benzina. Asta trebuie sa o faci dupa ce ai mers cu el o vreme.