| AlexaDany a întrebat:

Salut, am un scuter motor de 49, problema la el nu pornește la automat, dau contact și apas pe buton, nimic nu invarte, nimic, practic nu se întâmplă nimic. La pedala pornește din 2 - 3 pedale, am cumpărat baterie noua pe el dar nimic. Vreo soluție la care ar fi problema? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Ori starterul e dus (fie defect, fie probleme cu firele oxidate), ori releul de comanda al starterului e defect sau sarit din soclu (cea mai intalnita problema), ori e oxidat in soclu daca a patruns apa, or siguranta circuitului de pornire e arsa (de obicei nu se ard degeaba, daca e starterul blocat se arde in cele mai multe cazuri) si cel mai putin intalnit caz: defect contactul in cheie care porneste staterul.

Cum nu toate motoarele de 49cc sunt la fel, n-avem cum sa dam detalli pe unde e releul si siguranta, dar cel mai bine e sa te duci sa o vada cineva de specialitate.

| ayannn a răspuns:

49 de ce?