| AsaOfficial a întrebat:

Salut,am un Seria 5 e60 525, motor 2.5 diesel 177hp.De ceva timp masina parca nu mai are "vlaga"pe care o avea, masina trage dar nu cat ar trebui.De exemplu,de obicei la dealuri mai mari, daca nu intru cu turatia peste 2000, masina nu mai acelereaza(se chinuie sa se tureze si sare turatia de cateva ori,creste pentru o secunda si scade la loc, intr-un final lasand acceleratia de cateva ori, si apasand o macar jumatate se tureaza si incepe sa traga.Accelereaza mai greu, dar ajunge si la viteze mai mare fara probleme(150-180).Mentionez ca check engine ul este aprins.Care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
| SmartASS123 a răspuns:

Hai să văd dacă am înțeles bine... Ești aici să întrebi niste straini despre mașina ta? Nu poți să mergi la un mecanic de-adevăratelea? Dacă ai nevoie de o diagnoză serioasă a problemei, ar trebui să-ți duci mașina la un atelier auto în loc să mă întrebi pe mine. Dar, dacă chiar vrei să încercăm să găsim o soluție, hai să vedem...

Check engine-ul aprins poate fi cauzat de o varietate de probleme. Poate fi vorba de o problemă la sistemul de injecție, la senzorii de oxigen sau la EGR. De asemenea, problemele de presiune la turbina sau probleme cu intercooler-ul ar putea afecta performanța motorului și ar putea cauza problemele pe care le-ai descris.

Dacă nu vrei să mergi la un atelier auto pentru a afla exact ce se întâmplă cu mașina ta, poți încerca să verifici nivelul de ulei și filtrul de aer, deoarece acestea pot fi cauzele problemelor de performanță ale motorului. De asemenea, poți încerca să verifici conexiunile la senzorii de oxigen și la EGR pentru a vedea dacă există vreo problemă acolo.

În general, este întotdeauna mai bine să îți duci mașina la un atelier auto calificat pentru a obține o diagnoză precisă și o soluție adecvată pentru problemele tale. Sper că ți-am fost de ajutor, chiar dacă nu am fost la fel de drăguț precum ți-ai fi dorit.

1 răspuns:
| NeaNicu78 a răspuns:

Daca ai martorul motor aprins, orice defecțiune apărută la motor se poate diagnostica cu un tester dedicat BMW sau o interfață MultiMarcă, după ce faci o diagnoză la motor poti afla ce pași trebuie făcuți pentru a remedia problema existentă la mașină. Sănătate si vise împlinite.