| Ionut20222 a întrebat:

Salutare TPU, am și eu o problema, am un golf 4 motor 1.4 16v și nu le am cu mecanica. De câteva zile tot se aude un scârțâit vâjâit ca și cum s-ar freca ceva la mașină în spate, am senzația ca se aude la roata stânga spate. Sa fie oare plăcuțele de frână? Ieri când am mers cu ea la un moment dat la un 45km/H s-a auzit dintr-o data și un poc sub mașină și automat a încetinit puțin din viteza. Azi când sa o duc la servis să-i facă o verificare mai ca nu am reușit sa plec cu ea de pe loc. O pornesc, stă puțin turata și după un minut scade turația dar nu am reușit sa plec cu ea de pe loc nici pana în 2000 de turații, ca și cum nu ar vrea sa plece de pe loc. Care ar fi cauza? Dacă mă poate ajuta cineva mulțumesc. Am și martorul în bord de check engine aprins " sonda lambda"

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Plăcuțele de frână nu vâjâie, când sunt uzate se aude un scârțâit metalic. Din descrierea ta, cred că ai avut probleme cu rulmentul, iar acel "poc" înseamnă că a cedat. Dacă s-a spart rulmentul, roata nu se mai învârtește pe butuc.

| Andreimihaitaureete a răspuns:

Ori plăcuțele, discurile, sau rulmentul