| Alex_Alexandru_1996_fNIw a întrebat:

Am un volkswagen passat b6 din 2006, 1.9 105cp. Nu îmi arunca apa pe parbriz, am verificat diuzele (nu sunt înfundate), nu se aude pompa ca ar trage, pimpa este buna, dar ni vine curent la ea. Ce ma sfatuiti sa fac? Va rog ajutati-ma ca nu pot merge pe vremea de afara fara sa pot spala parbrizul.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masoara daca vine tensiune la pompa. Cel mai probabil, nu.
Mergi la electrician. La o masina ai fi mers direct la maneta stergatoarelor, la b6 sunt sigur ca au mai pus vreo 8 relee sincronizate + un computer, pe traseul de la maneta pana in pompa.
De ce sa fie la fel ca la masini? E Volkswagen!
Te sfatuiesc sa o repari in service, si sa o scoti la vanzare.
Imi aduce aminte de un Touareg, acum 4 ani tot pe vreme din asta, l-a adus o domnisoara saptamanal, ca nu ii mergeau deloc stergatoarele. Spre primavara am plecat eu de acolo, iar touaregul ala tot nu avea stergatoare functionale. Au schimbat de toate, inclusiv motorul. Duzele ii mergeau.
Ea avea noroc, ca e inalta. Tu nu stiu ce ai sa faci.
Das Auto!