| Simion_Radu_1995 a întrebat:

Salut, am un vw golf 4 din 2001 in 2 usi, benzinar, treaba sta in felul urmator: Am un modul de vara la deschiderra centralizata si in momentul in care deschui masina se deschid si geamurile si cand o incui, se inchid. Bun, faza e ca azi in timp ce mergeam pe un drum de tara, drstul de denivelat, a inceput centralizarea sa o ia razna, usile se incuiau si se descuiau singure intr-una, la un moment dat au inceput si geamurile sa se deschida si sa se inchida, cand se zguduia masina se intampla mai des cand opream foarte foarte rar, bun, dupa aceea am oprit motorul, am scos cheia din conract si am constatat cu stupoare ca face aceeasi chestie, plus ca puteam sa actionez centralizarea din butoanele de pe usa fara sa am cheia in contact, puteam deschide ai inchide geamurile fara sa am cheia in contact, de la telecomanda nu e stiu sigur, aveti idee ce altceva ar putea fi? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Centralizata de pe usa, o poti folosi si fara sa ai cheia in contact.
Cat despre problema ta, pot fi diverse cauze, primda data iti recomand sa incerci sa detasezi telecomanda de cheie si sa circuli asa (sau scoti bateria din telecomanda) poate e ea defecta si de aici problema, dar daca persista exista mai multe posibilitati.
Aici e putin mai dificil sa-ti dai seama unde e problema.
Prima data ar fi bine sa faci o diagnoza sa vezi daca exista probleme la yala/modulul de confort si ce probleme.
Mai apoi in functie de asta poti incepe sa cauti si sa rezolvi problema.
Deci, in idee, cel mai simplu ar fi sa ai o defectiune la telecomanda, sa se apese singure butoanele cum ar veni.
Mai apoi exista posibilitatea sa fie yala defecta
Calculatorul portierii
Eventual chiar unitatea de control a geamurilor electrice (manerul de la sofer in care sunt acele butoane, acesta iar se poate testa, il scoti si deconectezi mufa, vezi daca persista problema)
Mai apoi exista posibilitatea sa fie modulul de confort defect, desi nu cred.
Si desigur, cablajul electric.

Dar pentru inceput incearca cum am spus mai sus, scoti bateria din telecomanda si vezi daca persista problema, asta ar fi cam cea mai simpla problema si desigur, cea mai usor de remediat, poti renunta la telecomanda respectiva si sa adaptezi o alta telecomanda.