| CorteXx a întrebat:

Salut!
Am verificat o masina pe carvertical si aparent masina fabricata si înmatriculata in Germania.
Exista vreun site oficial din Germania unde pot verifica km masinii? Deoarece pe carvertical nu imi arata km decat atunci cand a fost fabricata si cand a fost înmatriculata in Romania.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu daca exista vreun site gen rarom in Germania.
In general, samsarii (inclusiv cei cu parcuri autorizate in Germania), iau masini care nu au istoric online. Schema e simpla, dau km inapoi, le parfumeaza si le vand "virgine". Cati km are, naiba stie. Verific-o bine si aia e.
Eu nu am incredere nici in www.rarom.ro
Am masina care a fost accidentata anul trecut pe 5 ianuarie, s-a sunat la 112, s-a facut proces verbal, s-a retinut permisul soferului, s-a dat si asigurarea. Am reparat masina si am vandut-o luna trecuta, iar masina (inmatriculata din 2008 in Romania) inca figureaza "fara daune" in bazele de date.
Cineva care aduce masini de peste ocean, a povestit ca a platit taxele vamale pentru o masina in Ungaria, inainte sa o aduca in Romania, iar algoritmul Carvertical a interpretat factura de plata a taxei vamale drept o dauna de suma respectiva, adica in jur de 1500 euro :))
Desi masina nici nu a coborat de pe platforma in Ungaria, nu a circulat pe rotile ei deloc, nefiind inmatriculata.
Referitor la masina, verific-o intr-un service pe elevator, cu tester, si daca totul e ok, cumpar-o.
Motor Z19DTH am si eu, are 322. 000km in bord, nu stiu daca sunt reali, eu fiind cel putin al 3-lea proprietar, ambreiajul pare a fi original, injectoarele probate recent sunt toate 4 in parametri, DPF-ul este activ si se regenereaza perfect... Doar cuvinte de lauda am despre motorul asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si inca un pont: ca sa iti dai seama de masinile care pleaca din Germania cu km dati inapoi deja, gasesti in anunturile lor mentiunea "export only". Baga samsarii niste abureli ca au facut acte de export si ca pierd nu stiu ce reducere de impozit daca masina este inmatriculata inapoi in Germania, dar de fapt nu vor sa o vanda pentru reinmatriculare in Germania din cauza ca le-ar fi depistata infractiunea, masina urmand sa se prezinte la TUV cu un kilometraj mai mic decat ultima data laughing

| CorteXx explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut!
Mi ai mai raspuns acum o luna la o intrebare, cand am cerut o parere despre motorul asta (z19dth). Ideea e ca nu prea m as mai duce sa o vad din moment ce are 2 daune de 15 000 lei. Da mi si tu o parere te rog!
Anunt autovit cu masina:https://www.autovit.ro/anunt/opel-ID7GZEIa.html

Raport carvertical:

https://www.carvertical.com/....../ro/raport

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CorteXx):

Si daca are daune, ce?
Pe elevator vezi daca exista toate piesele intregi, si toate materialele de insonorizare pe sub ea. Si cum spuneam, la masina aia, doar un far poate depasi 500e nou, original, daca intr-o intersectie nu i se acorda prioritate si e lovita usor frontal.
Nu cauta virgina euro 4, ca astea sunt masini vechi. Daca toate piesele sunt in stare foarte buna, iar masina merge impecabil, s-ar putea sa fie mai bine ca a fost revopsita, decat sa ai o vopsea originala pe ea, coapta, din care mai tarziu va iesi rugina.

| CorteXx explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si ar mai fi cv. La rar imi aoare ca din 11. 2021 pana in 11. 2022 a facut doar 80km ceea ce imi lare cam imposibil...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CorteXx):

Fa-i o verificare pe www.rarom.ro sa vezi valorile de la itp.
Pentru o diferenta de 10-20. 000km nu se risca nimeni sa ii umble la bord.
Masina avariata pe care am vandut-o eu, tot Astra era, dar G, si uite cum arata istoricul ei :))
La mine a facut 2000km in 3 ani. A stat doar degeaba, apoi a facut accident... Cel dinainte, IT-ist de Cluj, o tinea parcata in cartier, si pleca in centru cu Uber. Scotea masina doar in afara orelor de varf, la cumparaturi sau plimbari de weekend.
https://imgur.com/a/CvGvFX6

| CorteXx explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M ai pus pe gânduri?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura sanse e la o reprezentanta a marcii. Insa daca masina nu a fost intretinuta la dealeri si reparata la colt de strada nu vei avea niciodata informatii despre ea.

| CorteXx explică (pentru suntserios):

Pai are daune inregistrate. 2 daune intre 10. 000-15. 000 lei in partea din fata, ambele in Romania. Ideea e ca la km in Germania nu apare nimic, doar ca a plecat cu 10 km din reprezentanta si atat

| CorteXx explică (pentru suntserios):

Asta este raportul masinii:

https://www.carvertical.com/....../ro/raport

O parere?

| suntserios a răspuns (pentru CorteXx):

Masina aia nu a facut doar 90k km in Germania in 8 ani cum nu am facut eu scoala de popi saptamana trecuta.

| CorteXx explică (pentru suntserios):

Merci mult!

| sierra1 a răspuns:

Dacă acolo nu apar km, e mare probabilitatea să fie deja gata "lucrată"

| sierra1 a răspuns (pentru CorteXx):

Lasă-mă să ghicesc: are vreo 150.000 km?

| sierra1 a răspuns (pentru CorteXx):

Am fost pe-aproape!

Clar "lucrată"

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CorteXx):

Verific-o intr-un service cu mecanic bun, iar daca ala nu gaseste nimic in regula, cumpar-o.
Are xenon, vezi sa functioneze ambele becuri bine, ca sunt scumpe piesele pentru ele. Poti sa ajungi si la 2000 de lei cu reconditionarea unor astfel de faruri.

| IceRope a răspuns:

Kilometrii reali pot fi văzuți atunci când computerul mașinii este verificat cu un tester, de preferat la reprezentanță. Acolo apare orice modificare adusă parametrilor constanți. Mașina este clar umblată în soft. Nu este obligatoriu să apară tot istoricul pe carvertical.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Da, exista mai multe site-uri oficiale din Germania unde puteti verifica kilometrajul unei masini fabricate si înmatriculate in Germania.
Unul dintre acestea este TÜV Reports (https://www.tuv-sued.de/en/vehicle-documents/tuv-report_2.html). Acesta ofera rapoarte privind starea si istoricul de întreținere al unei mașini, incluzând kilometrajul.
Altele ar fi DEKRA (https://www.dekra.com/vehicle-inspection/used-vehicle-check/) si GTÜ (https://www.gtue.de/en/services/vehicle-check/).
Este important sa țineți cont ca aceste rapoarte pot fi doar în limba Germana si este posibil sa aveti nevoie de traducere pentru a le intelege.
Este de remarcat ca aceste rapoarte pot fi cumparate doar de proprietarii sau posesorii legali ai vehiculului.

| CraciunElena a răspuns:

Da, există un site oficial din Germania unde poți verifica kilometrajul unei mașini. Acesta se numește "Tacho-Justierung.de" și este un serviciu oferit de Asociația Germană a Producătorilor de Mașini (VDA). Pe acest site, poți introduce numărul de identificare al mașinii (VIN) și poți accesa informații precum kilometrajul la care a fost înmatriculată mașina în Germania și alte informații relevante. Este important să ții cont că informațiile oferite de acest site sunt cele la care a fost înmatriculată mașina în Germania, nu neaparat cea actuala.

| MarilenaCristina a răspuns (pentru CraciunElena):

Unde mai exact pe acel site trebuie introdusa seria de sasiu? Nu prra cu osc limba germana
.