| Alexdapatabus a întrebat:

Anvelopele de iarna sunt obligatorii? E vreo lege care iti impune montarea anvelopelor de iarna la o anumita data? pareri despre cele second hand?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt obligatorii, pentru circulatia pe drumurile acoperite cu zapada, gheata sau polei.
In legislatia rutiera nu se prevede o anumita data.
Cele second hand sunt mai putin bune decat cele noi, deoarece au deja un anumit grad de uzura.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da exista o lege care te obliga pe carosabil acoperit cu gheata si / sau zapada sa circuli cu anvelope de iarna.

la urma urmei nu ai nevoie de o lege care sa ai grija de propria ta siguranta nu?

anvelopele influenteaza foarte mult dinamica masinii mai ales la viteze mari si la asfalt umed / inghetat asa ca eu as merge mereu mai ales iarna pe anvelope noi si de calitate

| corbulalbrosu a răspuns:

Montarea anvelopelor de iarna incepand cu data de 1 Noiembrie este prevazuta prin lege. *Nota: Ordonanta 5 /2011 este cunoscuta si sub numele de "legea cauciucurilor de iarna" sau "legea anvelopelor de iarna"
OG 5 2011 actualizată prin:
Lege nr. 161/2011 - privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 5/2011 pentru aprobarea unor reglementări privind creşterea siguranţei rutiere şi destinaţia sumelor încasate de către personalul împuternicit cu atribuţii de inspecţie şi control în urma aplicării sancţiunilor contravenţionale specifice activităţii de transport rutier 17 iulie 2011 Monitorul Oficial 503/2011

Detalii: http://legeaz.net/......elor-iarna

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu exista o data in lege. Se refera la conditia drumului. Daca e august si la munte e zapada / gheata pui gume de iarna.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din cate stiu eu, da.