| soimm a întrebat:

Cum este cu legea anvelopelor de iarna, daca nu este zapada sau polei pe jos sunt oblicat sa pun anvelopele de iarna? sau mai bine zis primesc amenda ca nu le am montate pe masina? repet nu este zapada pe jos si nici polei.

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Dacă drumul pe care circuli nu este înzăpezit, nu ești obligat să ai anvelope de iarnă, dar în cazul în care blochezi un drum sau o intersecție, sau ești implicat într-un accident rutier din cauza anvelopelor, pe lângă sancțiunile de rigoare, mai primești o amendă și pentru cauciucuri și parcă ți se reține și talonul.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E necesar sa le ai atunci cand mergi pe suprafete de zapada sau gheata dar cand e drum uscat nu e musai sa le ai pe cele de iarna. Oricum va cadea o ninsoare abundenta odata in anul asta si nimeni nu scapa de blestemul cauciucat.

| staysmart a răspuns:

Obligatoriu este conform legii daca drumul sa folosesti anvelope de iarna este acoperit de zapada, gheata sau polei. Dar conform http://anvelopeiarna.net/ recomandarea este sa le folosesti oricum la temperaturi scazute, au aderenta mai buna. Cele de vara nu au aceleasi performante la temperaturi negative si se si uzeaza mai repede.